Yöneticilere Kurban Edilen Bir Dernek: BÜMED

Bir önceki yazım olan "Sen Kendini Ne Sanıyorsun BÜMED?", Boğaziçililer arasında oldukça ilgi çekti, binlerce kişi tarafından okundu, paylaşıldı, yorumlandı. Yazının hedef noktası olan "Sen kimsin ki, 'resmi bir mezuniyet balosu olmayacaktır' diyebiliyorsun." ortak görüşünde buluşuldu. Yazıyı okuyup paylaşarak yayılmasına daha geniş kitlelere ulaşmasına yardımcı olan tüm Boğaziçililere canı gönülden teşekkürler.Ve geçtiğimiz günlerde ÖTK, Mezuniyet Balosu'nun Çırağan Sarayı'nda daha uygun bir fiyata yapılacağını ilan etti. Demek ki yapılabiliyormuş BÜMED, demek ki aynı gün Çırağan'da yer varmış ve dikte edilmiş aidat olmadan daha uygun fiyatla balo yapılabiliyormuş. Gerçektende de bomboş bir açıklamaymış seninki...

Yazımın ertesinde pek çok telefon aldım, ancak içlerinden bir tanesi benim de bilmediğim bir konu hakkındaydı. BÜMED'in nasıl harcandığı, Boğaziçi Dergisi'nin nasıl peşkeş çekildiği ve aslında artık Boğaziçili olmadığı hakkındaydı. "Sen Kendini Ne Sanıyorsun BÜMED?" derken aslında bilmeden doğru bir noktaya da parmak basmışım, gerçekten de BÜMED fiilen çökerken ruhen de Boğaziçili değilmiş artık.

Nereden Başlasak Ki? Dernekten Mi? Dergiden Mi?


Dergi konusunu bir sonraki "Boğaziçi Dergisi Artık Boğaziçili Değil!" yazıma bırakıyor ve soL Haber'in bir haberinin son paragrafı, tam da bir 'last but not least' örneği olarak paylaşıyorum.

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) 10 çalışanın işine, "yönetici kadroların maaşlarında kesintiye gitmemek" için son verdi.
Bu cümle beynimde sağa sola çarptı durdu, demek 'yönetici kadrolarının maaşlarında kesintiye gitmemek için' işten çıkarıldı 10 çalışan. Ve bu 10 çalışanın içinde pek çok Boğaziçi Mezunu var. Yöneticilerin maaşları için, BÜMED'e emek vermiş 10 Boğaziçili çalışan işten çıkarılıyor.

Bu yöneticiler 10 bin liraya varan maaşlar alıyor BÜMED'ten. Hani aidatlarla ya da bağışlarla destek veriyoruz ya BÜMED'e, Mezuniyet Balosu'na ek yapıyorlar falan ya, ha işte onlar yöneticilerin maaşlarına ve kötü kararlarına ayrılıyor. O kadar ayrılıyor ki, 10 Boğaziçili çalışan ve hatta daha fazlası yöneticilere kurban ediliyor.

BÜMED ile ilgili biraz bilginiz varsa aklınız almaz bunu. Çünkü kulüplerin gelirlerinden bir kısmı BÜMED'e aktarılır, Mezuniyet Balosu'na eklenen aidat gibi bir şekilde mezunlar BÜMED'e üye yapılır ve aidat toplanır, mezunlar derneği ciddiye alınır bağışlar falan yapılır. Nereye gidiyor arkadaş bu paralar diye sorarsınız sonra... Ya peki BÜMED'in milyonlarca lira borcu olduğunu söylesem?


Yok Artık...


Son dönemde alınan yanlış kararlar, küçük bir kitle dışında genel kabul görmeyen gayrimenkul projeleri, bir sonraki yazımda okuyacağınız Boğaziçi Dergisi'nin ona buna peşkeş çekilmesi gibi pek çok şey "Yok artık!" dedirtiyor. BÜMED'in ÖTK'yı gerçek anlamda tanımıyor olması da 'ayinesi iştir kişinin' dedirtiyordu zaten.

BÜMED'in bu durumundan haberi olan Boğaziçililer, yaşananlardan çok rahatsız. Pek çok mezun ile akademisyen de "Yok artık!" diyormuş ve bu ay gerçekleşecek BÜMED Olağan Genel Kurulu'na katılarak "ayağınızı denk alın" diyeceklermiş. Dilerim BÜMED ayağını denk alır ve bu kötü gidişata bir dur diyebilir. Aksi takdirde yok olan değerlerimiz arasında yerini alacaklar kendileri de.

Not: Tarafıma ulaşan mezunlar, bu konuya blogumda yer vermemi rica etti. Dilekleri öğrencilere de ulaşmak ve onların da yaşananlar hakkında farkındalıklarının sağlanması. Umarım kendilerine bu konuda yardımcı olabilmişimdir. Sonraki yazımda görüşmek üzere...

Sonraki Yazı: Boğaziçi Dergisi Artık Boğaziçili Değil!

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...