Gelişmemişlik Çarkı

12 Mayıs 2004’te www.bira.gen.tr adresinde okuduğum “Iron Man” takma isimli kullanıcının yazısı…

O zaman yaptığım yorum şu olmuş: “Valla baba ne diyeyim, herkes bunu söylüyor. Kimse bir ders almıyor. Sebebini hiç anlamıyorum!”

Konu nasıl açıldı hatırlamıyorum…
Hain dedemle konuşurken geçti arada cep telefonları. Yok, hayır hayır. “Biz acaba cep telefonu olmadan önce nasıl idame ettiriyorduk?” hayatımızı tarzı TRT Fm geyiklerine getirmeyeceğim. Bana ne cep telefonundan önce ne bok yendiği.

Baştan alalım…

Nefis bir toplumda yaşıyoruz. Küçük Amerikanya. Ne görürsek istiyoruz; moda, trend, ot, bok. Televizyonda ne var, hoop hemen alalım.

Öğrenci kardeşlerimiz akşam televizyonda güzel güzel yabancı dizileri izliyorlar. Pek bir hasretle de özeniyorlar. Bir şeyler icat eden küçük dehalara ya da köpeğiyle basketbol vs. maçını kazanan genç çocuklara değil ama; aynı anda 12 kızla çıkan erkeklere, anasına “Lusi” diye hitap edip salonun kapısında erkek arkadaşına veren kızlara özeniyorlar.

- Hatice, bana bir bardak su getirsene.
- Ben senin annenim, nasıl hitap bu?
- Ya bırak dostum bu ayakları, tamam mı? Geniş ol biraz, larc ol. Ok? Hahh!

Yemin ederim çıldırtır bu yeni nesil. Terbiye, seviye, saygı. Yok yok, hiçbiri yok. Varsa yoksa zibidilik.

Okulda öğretmenlerine adlarıyla hitap ediyor bir kısmı. Neden? Çünkü iki dönemdir yayınlanan salon komedisindeki genç öyle yapıyor. Kendi adıma bu delirmeye gözlerim dönerek şahit olmaktan başka bir şey yapamıyorum. Gerçi bir şey yapmak da istemiyorum.

Çünkü gelişmişliği ve modernliği, kendine uygun şeyleri kopya edip gerisini de siktir ederek yaşamaya çalışan salak bir topluma nasıl faydam olur ki!

Dedemle tartışırız bu tür şeyleri vakit buldukça. Denk geldi konu, cep telefonlarına…

Uzay çağı telefonları var artık ufacık çocukların ellerinde. Fotoğraf çeker, mp3 çalar, çok fonksiyonel süper ötesi mesajlar atar, telefon zil olarak ayı sesi ekler. Yapar da yapar. Peki bu telefonların sahipleri ne yapar?

Çaldırır kapatır. Neden?
Çünkü çocukların kontörleri yok…

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...