Öğretmen Farkı

Eğitim ve öğretimde öğretmen çok önemli bir faktördür. Öğretmen, öğrencilerin derslere devamını ve dersin başarısını etkileyen çok önemli bir niteliktir. Eğer öğrencilerimiz başarısız ise, suçu direk onlara atmak yerine bir de bu konuya dönüp bakmalıyız. Öncelikle; “Öğretmeni yeterli mi?” ve “Sunulan imkanlar ders başarısı için ne kadar yeterli?” demek, sonra “Öğrenci neden başarısız?” demek daha çözümsel olacaktır.

Aşağıdaki eposta bu konuyu daha açık gösterecektir. Ortada benim tembelliğim de söz konusu lakin, öğretmen kelimenin tam anlamı ile yeterli olunca da başarı kaçınılmaz oluyor. Taylan Akdoğan oldukça başarılı bir fizikçi; MIT’de Yüksek Lisans yapmış olmasını bir kenara koyun, size bir “hoca” gibi değil de bir “öğrenci” gibi yaklaşması ve sorduğunuz en basit ya da en uçuk sorulara bile tüm bilgilerini sınırsızca paylaşarak cevap vermeye çalışması hatta üstüne yeni düşüncelere bile açık olması, en büyük artılarından.

Boğaziçi Üniversitesi‘nde okuyorsanız ya da bir şekilde Taylan Akdoğan’ın bir seminerine katılma fırsatı bulursanız; SAKIN KAÇIRMAYIN!…

15.08.2007 / 07:19

Günaydın Taylan Hocam,

Nasılsınız? Dilerim sağlığınız ve mutluluğunuz yerindedir.

Size epostayı teşekkür amaçlı yolluyorum.

Sayenizde Fizik dersine olan ilgim yeniden canlandı. Açık konuşmak gerekirse; üçüncü kez aldığım PHYS101 dersini sizden almamış olsaydın inanın geçemezdim. Son finalim istediğim gibi geçmemişti ve hatta yine kaldığımı düşünüyordum. Ama kalsam da üzülseydim üzülmeyecektim, çünkü sayenizde derslere olan bağlılığım yeniden artmıştı.

Bu heyecanı bende yeniden uyandırdığınız için, size teşekkür etme ihtiyacı hissettim.

İyi tatiller, iyi çalışmalar efendim…

Boğaziçi Üniversitesi
İnşaat Mühendisliği Öğrencisi
Oğuz Kaan Çağatay Kılınç

15.08.2007 / 08:35

Sevgili Oğuz Kaan,

Fiziğe olan motivasyonunu tekrar sağlayabildiysem ne mutlu bana.

İyi tatiller,
Taylan Akdoğan.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...