23 Nisan Milli Egemenlik ve Cocuk Bayraminiz Kutlu Olsun

Günaydın Dostlarım...

Bugün Türkiye Cumhuriye Milleti Meclisi'nin açılışının 88. yıl dönümü. Bugün Milli Egemenlik Günü. Bugün Çocuk Bayramı.

Bu muhteşem içerikli bayram; 1935'e dek "Hakimiyet-i Milliye" adıyla kutlanmış, 27 Mayıs 1935'te "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" olmuştur. TRT, UNESCO'nun 1979'u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ni başlatarak bayramı uluslararası bir düzeye taşımıştır.

Maalesef ülkemizde bayram mantığı genellikle gençler arasında okulda kutlanıp orada bırakılan bir şey olduğundan okul yıllarından sonra hak ettiği değeri göremez. Tabii bu önemsizleşmenin ya da bayramlardan soğumanın biraz da büyüklerimizin bir hatası olduğunu es geçemeyeceğim. Karıncalar bile çalışmaya başlamamışken yapılan bayram törenleri, güneşin bağrında saatlerce ayakta tutmak ve bayramların sadece "tatil nedeni" olarak gösterilmesi... Bu kadar değerli bayramlarımızın bu kadar basitleştirilmesi çok ama çok yazık.

Bu saatte neden ayaktayım? Çünkü birazdan Yenibosna'daki görece ufak bir stadda yapılacak olan 23 Nisan Töreni'ne katılacağım. Sevgilim bir Anaokulu Öğretmeni ve öğrencileri bugün Kafkas Oyunu oynayacaklar. Ben de onlarla birlikte, ilkokuldan beri ailemle hipodromlara gitmelerimizi saymazsam ilk defa bir 23 Nisan Töreni'ne katılacağım.

Bu özel gün nedeniyle; ara sıra açıp aşk ve şevk ile dolduğum marşlardan bir demet hazırladım. Dilerim beğenirsiniz...

Bayramımız Kutlu Olsun, Tüm Dünya'ya barış ve huzur getirsin...

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...