Nike Arastirma Anketi

InSites Araştırma Sitesi'nden bana belli aralıklarla anketler gelir. Yaptığım anketlerle çekilişe katılıp Ideefixe'den hediye çeki kazanma şansım olduğu gibi, yaptığım anket başına da WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı)'ye de bir miktar bağış yapılıyor.

Bugün bu anketlerden birisi gelmiş, anketin gidişatından anladığım kadarı ile; Nike, modellerinde çeşitliliğe gidecek ve internet sitesinde düzenlemeler yapacak. Çeşitlilik de internet sitesi de güzel yatırımlar, ama bunun ankette sorulma biçimi kesinlikle korkunç olmuş.

Anketi yaparken aklınızdan Nike için olumlu düşünceler yerine olumsuzları geçiyor, Nike hakkında iyi şeyler düşünüyorsanız bile şüphe etmeye başlıyorsunuz.

Anketin geneline bir "fiyatlarımızı artıracağız" havası hakim, bu nedenle durup durup şunu soruyor "Fiyatlarımızı ne kadar artırırsak artıralım, bizi almaya devam eder misiniz?". Cevabım kesin ve net: HAYIR. Fiyatlarınızı ciddi manada artırırsanız, sizi almaktan vazgeçer ve diğer markaları denerim.

İnsanı şüphelere iten bir diğer unsursa, Nike'ın marka kalitesi düşünüldüğünde sormak değil akla bile getirilmemesi gereken bir şey: "Eğer Nike markasının kalitesi düşerse, Nike almaya devam eder misiniz?". Cevabım: HAYIR. O kadar para vermişim, bir de üstüne kalitesi düşük mal alırsam bunun ne anlamı kalır. Kalite kaybını, bu derece ciddi bir şirket hiçbir zaman düşünmemelidir.

Diğer husus, yönetici kadro ile ilgili. Anketteki sorulardan "Nike, alt düzey çalışanları bir güzel ezer ve erkekleri kadınlardan üstün görür. Bunu da siz öyle istediğiniz için yapar." anlamı çıkıyor.

Anket, sizi Nike'ın azılı bir savunucusu haline getirmek için yapılmış ama kimsenin bir markaya bu derece bağlı olabileceğini sanmıyorum. "Nike laf eden babam olsa keserim!" mantığında hazırlanmış. Bu durum, marka ile aramızdaki ilişkileri kuvvetlendirmekten öte markayı bizden soğutuyor.

Yaşınızı öğrenmek için sordukları son sorunun şıkları ise evlere şenlik; "Doğum Yılınızı Seçin:", seçelim de 2007 neden var? Hani okuma yazması olmayan bir çocuk bu anketi doldurabilir mi?

Kısaca komik bir anketti, Nike Yönetimi'nin anketin içeriğini tekrar değerlendirmesini tavsiye ediyorum.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...