Joomla Dünyasında Muhteşem Birleşme

Türkiye'de Joomla!nın iki büyük destekçisi olan; Joomla! Resmi Türkçe Çeviri ve Destek Sitesi www.joomlaturkiye.org ile Joomla! TR Destek Sitesi www.joomlatr.org güçlerini Joomla! kullanıcılarına daha iyi hizmet sunmak için birleştirdiler.

Joomla! Resmi Türkçe Çeviri ve Destek Sitesi (www.joomlaturkiye.org) +28.000, Joomla! TR Destek Sitesi (www.joomlatr.org) ise +10.000 kayıtlı kullanıcıya sahip. Bu birleşme sonrasında kayıtlı kullanıcı sayısı olarak 30.000'nin aşılmayacağı tahmin edilse de, kullanıcıların tek bir hesap ile çok daha fazla Joomla! geliştiricisi ile buluşacak olması kesinlikle çok büyük bir artı.

Birleşme ile birlikte Joomla! konusunda Türkiye'nin ve hatta Türk Cumhuriyetleri'nin bir devi olacak olan Joomla! Türkiye Sitesi, yeni yatırımlar için de kolları sıvayacak.

Bu Dev Birleşmenin İki Önemli Hedefi Var...


İlki, Joomla! kullanıcılarına çok daha verimli ve kaliteli destek verebilmek. Şuan her iki site de özgün bir biçimde haberleri iletiyor ve kullanıcılarına destek olmaya çalışıyordu. Bu şartlarda, aynı haber ya da aynı soru her sitede en az iki kere tekrarlanmış oluyor ve bu da zaman kaybına yol açıyordu. Birleşme sonucunda tek merkezden hareket edecek olan www.joomlaturkiye.org ve www.joomlatr.org siteleri, iş gücünü iki katına çıkartırken iş yükünü yarıya indirmiş olacak ve böylece Joomla! desteği konusunda 4 katlık bir kazanç sağlanacak.

İkincisi ise, Türkiye kaynaklı Joomla! eklentileri üretebilmek ve varolan eklentilerin geliştirilmesine Türkiye ekibi olarak katkıda bulunabilmek. Artan iş gücü ve azalan iş yükü sonucunda açığa çıkan üretim gücü fazlası, eklenti geliştirilmelerine ayrılacak. Ayrıca yeni sürümleri için çalışmalara başlamış olan bu iki site ortak bir site oluşturarak, deneyimlerini Joomla! kullanıcıları ile paylaşabilecek.

Joomla! Resmi Türkçe Çeviri ve Destek Sitesi (www.joomlaturkiye.org), Türkiye'deki Joomla! geliştiricileri için Joomla!Code benzeri bir platform kurma konusunda çalışmalara başladığını önceden bildirmişti. Bu oluşturulacak geliştirme platformu ile, küçük çaptaki Joomla! destek ve geliştirme siteleri de kendileri için kaliteli ve profesyonel hizmet sunan dev bir sisteme geçiş yapabilecekler.

Elbette bu birleşme sonucunda; yeni reklam ve sponsorluk planları ile daha çeşitli ve kaliteli hizmet için, maddi gelir de elde edilecek. Böylece elde edilen gelirler ile, Joomla! kullanıcıları için ödüllü yarışmalar ve eğitim seminerleri düzenlenebilecektir.

Süreç Nasıl İşleyecek?


İlk etapta Joomla! Türkçe Çeviri ve Destek Sitesi (www.joomlaturkiye.org) forumları, Joomla! TR Destek Sitesi (www.joomlatr.org) forumlarına; Joomla! TR Destek Sitesi (www.joomlatr.org) ise Joomla! Türkçe Çeviri ve Destek Sitesi'ne (www.joomlaturkiye.org) yönlendirilecektir. Bu süreç içerisinde; iki ekibin ortak bilgi ve deneyim paylaşımları ile Joomla! Türkiye Yeni Sitesi'nin çalışmalarına başlanacak ve tamamlanacaktır.

İkinci etapta ise; Joomla! Türkiye Sitesi'nin çalışmalarının tamamlanmasıyla ortak ve yepyeni bir sistem üzerinden çalışmalar hızlandırılarak sürdürülecektir. Yeni sistemde; Joomla!'nın en yeni sürümü, sade bir tasarım, zengin bir içerik ve sınırsız destek sizlerle buluşacaktır.

İki ekibin de gerçekten kaliteli ve uygulanabilir planları halihazırda mevcut. Önümüzdeki günler içerisinde, süratle bu planları bir kapta yoğuracak ve siz Joomla! kullanıcılarına muhteşem bir Joomla! şöleni sunacaklar.

Dileğimiz bu muhteşem birleşmenin, tüm Joomla! Dünyası'na hayal ettiğimizin de ötesinde katkılar sağlaması...

[ www.joomlaturkiye.org ve www.joomlatr.org ortak bildirisidir ]

Birleşmenin İptal Oluşu...


14 aydır iyisiyle kötüsüyle hizmet etmeye çalıştığım, Joomla! dışı yaşamımın gereksinimleri nedeniyle bazen koptuğum, her türlü eleştiriye can siperane göğüs gerdiğim Joomla! Türkiye (www.joomlaturkiye.org)'den 15 Mayıs 2008'in ilk saatlerinde ayrılmış bulunmaktayım.

Bildiğiniz üzere 15 gün önce Joomla!Türkiye ile Joomla!TR'nin birleştiğini duyurmuş ve bugüne kadar Joomla! Türkiye'nin taşınması için çalışmaları sürdürmüştük. 14 Mayıs 2008'in son dakikalarında sitenin tam bir yedeğinin alınması işlemi tamamlandı.

Ve işte işlemin tamamlanmasının hemen ardından msne bağlandım ve Sinan ile karşılaştım. Sinan, birleşmeyi onaylamadığını, oraya bir blog+forum kuracağını iletti. Sinan, joomlatürkiye.org ve türevlerinin alan adı sahibidir ve bu sahipliğini 14 ay sonra, Joomla! Türkiye'nin TarmHost'tan kopacağı -TarmHost da Sinan ve arkadaşlarının şirketi- günün gecesi dile getirmiştir.

Böylesine bir bencilliğin arkasında daha fazla duramayacağıma karar verip Joomla! Türkiye (.org) ve çalışmalarından ayrılmış bulunmaktayım.

1 Haziran 2008'de yayına sokmak için neredeyse tamamladığımız sitemiz, yeni yaptığımız logomuz ve yüzlerce projemiz ile artık Joomla! Türkiye (.org)'siziz.

Bundan sonraki süreç Joomla!TR ile karşılıklı müzakerelerimiz sonucu çalışmalarıma Joomla!TR olarak devam edip edemeyeceğim ya da başka bir oluşuma katılıp katılmayacağım veyahut yeni bir oluşum kurup kurmayacağımla alakalı.

Belki de Joomla! ilk ortaya çıktığından beri desteklediğim Joomla!yı bırakıp kişisel çalışmalarıma yönelirim, kimbilir...

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...