Beklerim Ates Tilkimi, Cikar Gelir Opera

Firefox'u beklerken, Opera 9.5 sürümünü yayınlayıverdi.

Herkesin aksine, programın göze hoş gelmesinden öte alt yapısı beni alakadar ediyor ve görünen o ki Acid3 testleri 83/100 oranları ile geçebiliyormuş. Fare hareketi tanıma özelliği de, Opera'nın vazgeçilmezlerinden ve onunla bütünleşmiş bir uygulama. Firefox'taki eklentiler desteği, Opera'da zımbırtılarla karşılanmaya çalışıyor ancak hiç yeterli geldiğini sanmıyorum. Firefox'a da eklentilerle kazandırılabilen Speed Dial özelliği, Opera ile birlikte uzun süredir gelmekte. Speed Dial'de sık kullandığınız internet sayfalarını ya da tarayıcınızı açtığınızda ilk erişmek istediğiniz sayfalarınızı, tarayıcı sekmesindeki kare alanlara giriyorsunuz. O alanda sitelerin güncel bir arayüzleri tutuluyor ve siz de böylece o siteye erişmek istediğiniz zaman tek tıklamayla erişebiliyorsunuz. Yine Opera, dahili bir BitTorrent desteği olan bir dosya yükleme yöneticisi ile gelmekte; ancak, uTorrent varken Opera'nınki kullanılır mı bilmem (ben kullanmam açıkçası).

Opera sitesinden aldığım bilgilere göre; Opera 9.5, bir önceki sürümünden (9.2) iki kat daha hızlı olarak internet sayfalarını ve javascriptleri açabiliyor. Açılış süresi de azaltılarak, kullanım keyfi artırılmış. Ayrıca internet standartlarına uyumluluğu artırılmış.

Ancak Opera'nın yeni sürümünde Dragonfly adında bir internet geliştirici uygulaması mevcut ki, detaylı bir şekilde incelenmeye değer. Kısaca şunu söyleyebilirim ki; Opera, geliştirici kadrosunu genişletme düşüncesinde bana kalırsa ve bunun için ilk adımları da atmış.

Bir de Opera'nın gelişim sitesinde şu bilgiye yer verilmiş; önümüzdeki günlerde, internet standartların etkin ve verimli kullanılması konusunda sizlerle dersler paylaşacağız. Buradan çıkaracağımız sonuç ise şu; biz öğretiriz, öğrettiğimize alışır bizim gibi yaparsınız ve de böylece bizler internet standartları üzerinde hakim bir güç olmaya başlarız.

Opera geldi hoş geldi, Opera severleri çok mutlu ettiği kesin. Ancak getirdiği radikal değişiklikleri pek göremediğimiz için Firefox kullanıcıların ilgisini henüz çekebilmiş değil.

17 Haziran 2008 tarihinde yayınlanacağı bildirilen Firefox 3.0; azaltılmış kaynak tüketimi, geliştirilmiş adres çubuğu, etiketleme sistemi zenginleştirilmiş yer imleme özelliği, artırılmış internet standartları uyumu ve hepsi birbirinden harika ve değerli eklentileri ile bence muhteşem ve vazgeçilmez.

Bazı arkadaşlar, iki internet tarayıcısının da güzel özelliklerinden faydalanabilmek adına ikisini birden kullanıyorlar. Ancak bu benim seçimlerime ve kullanım alışkanlıklarıma biraz ters. Çünkü tüm yer imlerim ve diğer kullanım özelliklerim Firefox'ta iken, bir taraftan da Opera'nın yeniliklerini kullanmaya çalışmak açıkçası çok zor ve bir o kadar da gereksiz. Bu aynı anda hem kadın hem erkek olmaya çalışıp arada kalmak gibi bir şey.

Bu arada Firefox 3.0'ın indireleceğin gün bir rekor kırılmak isteniyor. Bu nedenle "Download Day" adı ile bir organizasyon düzenlenmiş. Şu ana kadar 1,142,177 aktif destek mevcut. Pasif destekleri de eklersek, istenilen rekor kırılacakmış gibi gözüküyor.

Bir de belki dikkatinizi çekmiştir sürekli 3.0 demekteyim, sizler de orada burada sadece 3 olarak görmektesiniz. Ancak sıfırı atmak ateş tilkime haksızlık olacak. Çünkü önümüzdeki günlerde, bu sürüme yetiştirilmeye çalışılan ancak aceleye getirip işi yavan yapmayalım diyerek Firefox 3.0'a eklenemeyen özellikler Firefox 3.1 ile bizlere sunulacak.

Yazıyı bitirmek gerekirse; Ben, Firefox ve eklentilerim muhteşem üçlüyüz. Firefox alışkanlıklarımdan vazgeçemeyeceğim için Opera benden uzak duracak. Ancak siz yine de bir deneyebilirsiniz.

Opera'yı indirmek için tıklayınız...

Not: Farkı farkettiyseniz IE'den hiç bahsetmedim. Eh eğer artık bize aklımızı başımızdan alacak özellikler sunmayacak ise bu pazardan çekilmesi haktır. Kendisi ölüm döşeğindeki bir hasta, ölse de namazını kılıp gitsek diye yolunu gözler olduk.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...