Sevdim Seni, Sevdim Herkesi

Sevdim seni, sevdim herkesi. Koşulsuzca sevdim. Tüm hatalarına rağmen sevdim. Sevdim kadını erkeği, yaşlısını gencini, dostumu düşmanımı. Sevdim bir şey beklemeden. Çok kez kalbimi kırdılar ama bir anlık verdikleri mutluluk yetti yenidem sevmem için onları. Yaralarım bende ebedi ama değişmem mutluluklarıma. Sevdim, hiç pişman olmadım.

Herkesten sevmelerini istedim diğer insanları. Onlara tekrar tekrar söylemekten sıkılmamalarını, o kelimeleri söylemek için çekinmemelerini salık verdim sürekli.

"Özür Dilerim" deyin. Zayıflığınızı değil alçak gönüllülüğünüzü gösterir. İnsan olduğunuzu size ve çevrenizdekilere hatırlatır. Karşınızdaki değer verdiğinizi hissettirir. Ona değer veriyorsunuzdur ve yanlışlarınızın onu üzmesine üzülmüşsünüzdür. Özür dileyerek yanlışınızın farkına varın, tekrarlamamaya çalışın ama yine yaparsanız üzülmeyin. Sadece düzeltmeye çalışın, belki uzun belki kısa bir süre sonra artık yanlışın doğrusunu yapmaya başlayacaksınız buna emin olun. Yanlış yapmamış da olabilirsiniz ama sizin doğrularınızın karşı tarafın yanlışı olabileceğini de göz ardı etmeyin. Siz yine de özür dileyin. Karşınızdakinin kalbini kazanın, onun düşüncelerine önem verdiğinizi gösterin. Özür dilemekle küçülmezsiniz korkmayın. Dedim...

"Teşekkür ederim"i dilinizden eksik etmeyin. Size sunulanlar için herkese herşeye teşekkür edin. Çöpünüzü her akşam toplamaya gelen çöpçüye teşekkür edin, gece size eşlik eden köpeğe teşekkür edin, yazı yazmanızı sağlayan kaleme teşekkür edin. Teşekkür ettikçe herkesin herşeyin eşit olduğunu hatırlarsınız. Yaşamak için başkalarına da ihtiyaç duyduğunuz fikri, sizin kendinizi erişilmez dağlara çıkarmanıza engel olacaktır. Teşekkür edilen mutlu olup size daha iyi hizmet vermeye çalışacaktır. Teşekkür ettiğiniz herhangi bir kişinin ya da bir şeyin değerli olduğunu hissedersiniz. Çöpçünüze teşekkür ettiğinizde sizi görünce gülümseyecektir, hiç tanımasanız da aranızda bir bağ oluşacaktır insanlık adına. Köpeğe yürekten teşekkür ettiğinizde hissedecektir samimiyetinizi, bir sonraki gece aynı sokak başında size eşlik etmek için bekleyeceğini artık umabilirsiniz. Kaleminize teşekkür ettiğinizde onun değerli olduğunu hissedeceğinizden, daha titiz davranırsınız zarar görmemesi için. Teşekkür edin karşılık beklemeden. Dedim...

"Seni Seviyorum"u hayatınızdan çıkarmayın. Bir gün çok geç olabilir. İki kelimedir ama hayatın sırrını içinde barındırır. Hislerin en güzeli, kelimelerin en özelidir sevmek. Birçokları eskidiğini, değerini kaybettiğini düşünür bu iki kelimenin çok kullanıldıkça. Ama ilk söylediğinizdeki heyecanı içinizde hissetmeyi başarabiliyorsanız, ki siz sevginizi paylaştıkça o sevgi büyür, asla eskimez sevmek. "Seni Seviyorum" demek için sevgiliniz olmasını beklemeyin. Herkese söyleyin. O kişinin sizin için önemli olduğunu hissettirin. Bir anlık bir sevgi hissi geçse dahi deyiverin "Seni Seviyorum". İnsanların sizin hakkınızda ne düşüneceğini köşeye koyun. Hemcinsinize söyleyin, yanlış taraflara çekmek isteyenleri köşeye koyarak söyleyin. Karşı cinsinize söyleyin, illa sevgiliniz olması gerekmez. Gerekirse açıklama yaparsınız, "Seni Seviyorum, bir insan olarak." ya da "Seni Seviyorum, bir arkadaş olarak." Çöpçünüze söyleyin, "Seni Seviyorum, çöplerimi her gün topladığın için." Köpeğe söyleyin, "Seni Seviyorum, bana eşlik ettiğin için." Kaleminize söyleyin, "Seni Seviyorum, aklımı kağıda dökmemde aracı olduğun için." Ve hatta sevmek için "için"leri de beklemeyin. Sevin koşulsuzca, karşılıksızca. Kendiniz için sevin. Dedim...

Bu üçleme hayatınızı çok değiştirecektir. Her biri içinizde inanılmaz bir enerjinin kaynağı olacaktır. İçten bir şekilde kullandığınızda, özünüzde insanlığı yakalarsınız, insan olduğunuzu hissedersiniz. Tüm ilahi dinler tam olarak bu üçlemenin üzerine kurulmuşken bunların bize kazandırdıkları elbette göz ardı edilmez. Etrafımızda gördüğümüz tüm güzelliklerin temelinde bu üçleme vardır. Ruhun akılla buluştuğu noktada da bu üçleme yer alır. Bu üçlemenin nasıl bir dev olduğunu anlamak, tüm yaşamımızı etkileyecek ve bizlere hayal bile edemeyeceğimiz şeyleri sunacaktır. Dedim...

Hala da diyorum. Çünkü bu üçlemenin varlığına inanıyorum. Özür dilemekten, teşekkür etmekten, sevmekten asla vazgeçmeyeceğim. Hiçbir zaman pişman olmadım çünkü her seferinde gerçekliğine inanarak ve varlığını içimde hissederek söyledim ve söylemeye de devam edeceğim.

Ama yanlış anlaşıldığım da oldu. Hitap sözcüklerim insanları rahatsız etti. Kendilerine bu kadar yakın olmam onları korkuttu, hem de çok korkuttu. Korkmaları çok normal; insanlar o kadar uzaklaşmış ki insan olmaktan ve insanca sözler duymaktan, duyduklarında telaşa düşüyorlar.

Engin Geçtan "İnsan Olmak" adlı kitabında der ki: Hasta insanlar vardır, toplumdan dışlanırlar. Bir de hasta toplumlar vardır ki çok fenadır. Hastalık toplumdaki her ferde bulaşmıştır, bu toplumda saf dışı edilenler sağlıklı insanlardır.

Hiçbir zaman hasta toplumumuzun bir ferdi olmak istemedim, hastalığın bulaşmasına dışlanma pahasına karşı koydum. Gücümün tükendiği yerler oldu, üstüme çamur bulaştı ya da bulaştırıldı. Bazen köşeme çekilip savaşımdan vazgeçme düşüncesi geçti aklımdan. Vazgeçtim vazgeçmekten ama hor görüldüm, küçümsendim, savaş açıldı. Ama yılmadım devam ettim, devam edeceğim de.

Özür diledim binlerce kez, yine dileyeceğim. Suç bende olmasa dahi özür dileyeceğim, belki bir hata yapmışımdır diye. Barışı korumak için özür dileyeceğim.

Teşekkür ettim çok çok, yine edeceğim. Karşılık beklemeden teşekkür edeceğim, görev edinilen şeyler için bile teşekkür edeceğim. Değerleri korumak için teşekkür etmeye durmadan devam edeceğim.

Sevdim bir çok kez, seveceğim de. Tüm yanlış anlaşılmalara rağmen, tüm sevgisizliklere karşı sevmeye ve bunu ifade etmeye devam edeceğim. İnsanlığımı kaybetmemek için seveceğim korkmadan.

Özür Dilerim Seni Kırdıysam ve Bir Şekilde Üzdüysem Eğer,
Teşekkür Ederim Benim İçin Tüm Yaptıkların ve Yapmadıkların İçin,
Ve Seni Seviyorum, sevmenin en güzel şey olduğunu bilerek...

Sevdim Herkesi Ama En Çok Seni Sevdim Sev'g'ilim...

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...