Okuldan Atılma Devri Bitiyor

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın yaptığı açıklamaya göre, önümüzdeki günlerde yapılacak düzenlemelerle okuldan atılmak tarihe karışacak. Öğrenciler okuldan istedikleri vakit ayrılabilecek ve istedikleri vakit de geri dönebilecek. Ancak ayrılıp geri dönmelerin teşvik edilmemesi adına, geri dönen öğrenciden daha fazla harç alınacak.Halen uygulanmakta olan sistemde öğrencilerin okuma süresi hazırlık dönemi hariç 7 yıldı. Bu 7 yıllık süre bitiminde, öğrenci okuldan atılıyor ve hükümetlerin belirli periyotlarla yaptıkları affı beklemeye başlıyordu. Özcan bu konuda da, 1995 tarihinden bu yana okuldan atılan tüm öğrencilerin affedildiğini belirterek atılma olayının gereksiz bir stresss olduğunu ima etti.

Özcan ayrıca "Modern ve çağdaş ülkelerde yapılan da bu zaten. ABD gibi ülkelerde, ne okuldan atılma ne de af var. Öğrenci istediği zaman okuldan ayrılıyor, şartlar müsait olduğunda geri geliyor." diyerek uygulamanın çağdaş bir düşünce olduğunu ileri sürdü.

Yorumum: Bence yararlı bir uygulama olacak. Bu uygulama dışında yaşam boyu eğitimi destekleyecek, derslerin tek tek satın alınması olayını da uygulayabilirler. Halihazırda yaz okulları için böyle bir uygulama mevcut. Bunu geri dönen öğrencilerin ücretlendirmesi için de kullanabilirler. Ancak bu durumda yaz okulunun artılarını öğrenciye sunmalılar. Biliyorsunuz yaz okulları, dönem içi eğitimden daha verimli geçmekte. Çünkü daha kısa bir süreçte, daha yoğun bir tempoyla, daha az kişili sınıflarda, neredeyse birebir eğitim kalitesinde uygulanmakta.

Umarım başarılı bir şekilde uygulanır ve atılma-af stressleri ortadan kalkar.

1 yorum

  1. Bence pek yararlı bir uygulama değil.Böyle bir ülkede insanların çalışmak için illa ki üstlerinde bir yaptırım olması gerekiyor. Sonuç yine parası olan yaşadı.Çok saçma...

    YanıtlaSil

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...