İBB'nin Seçim Oyunu

İstanbul'da her yıl binlerce öğrenciye İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılıksız burs verilmekteydi. Ancak Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararla belediyelerin burs vermesi yasaklandı. İşte tam bu noktada, bursların hangi amaçlarla verildiğini de hep birlikte görmüş olduk.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sene başında daha fazla öğrenciye burs vereceğini açıklamıştı. Bu hizmet için değildi. Bu sene yapılacak bu yatırım, 29 Mart 2009 yerel seçimleri içindi. Ders saatleri içerisinde toplanan evrakları teslim edebilmek için derslerimizden de feragat ettik. Kolaylık olması için teslim saati 19.00'a kadar uzatılabilirdi ama yapılmadı. Ses etmedik, sinemize çektik.

Başvuruların sonlanmasından kısa bir süre sonra, Anayasa Mahkemesi'ne CHP tarafından yapılan başvuru ile artık belediylerin burs veremeyeceğini öğrendik. Başta "Ne yaptın CHP?" dedik, ama sonrasında yapılan iki açıklama bizi rahatlattı:
  • Karar Resmi Gazete'de yayınlanana kadar uygulamaya konmayacaktı. Bugün (10 Mart 2009) Resmi Gazete'de yayınlandığını düşünürsek, bu vakte kadar burslar hak sahiplerine dağıtılabilecekti.
  • Belediyeler, burs kazananların isimlerini ve ödenecek miktarı Kredi Yurtlar Kurumu'na iletmek suretiyle burs ödemelerini yapabileceklerdi.
Ama ne oldu?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ne burs paralarını Kredi Yurtlar Kurumu'na aktararak hak sahiplerine ödemelerini yaptı ne de bugüne kadar ( Ocak'tan itibaren 3 ay ) hiçbir ödeme yapmadı. Bunun yerine tüm hak sahiplerine, ödemeleri yapamayacağına dair bir eposta yolladı. Ama elbette bu bahanenin içi bomboştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bu davranışını protesto etmek ve haklarını almak isteyen öğrenciler ise polis tarafından gözaltına alındı.

Bak Kadir Topbaş, bu yaptığın ucuz bir oyundur. Sırf "CHP yüzünden oldu" demek için yaptığın bu çirkeflik, sana doğrudan bulaşır. Açıkçası bindiğin dalı kestin. Şuan birçokları bunun farkında değil ama daha çok kişinin farkına varması için elimizden geleni yapacağımızdan şüphen olmasın. Dilerim bu hatandan, seçimler gelip geçmeden dönersin de biz de oyumuz için bir kez daha düşünürüz.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...