Last.Fm ve Free Is Free

Last.FM'in radyo servisinin İngiltere, Amerika ve Almanya dışındaki ülkelere aylık 3€'luk ücrete tabii tutulması, çok büyük bir protesto ile karşılandı.

Last.FM'de bu ücretli sistemi protesto etmek için açtığım FREE IS FREE adlı grubun şuan ki üye sayısı 500 ve hızla artmaya da devam ediyor. Protesto temel aldığı kulvardan çok farklı alanlara kaydı. Ücrete ve ücret düzenlemesine karşı olanların çok çeşitli savları var:
  1. İlk tepkiler, radyoya bu ücretin verilemeyeceği ve farklı alternatiflerin aranmaya başladığı ile ilgiliydi.
  2. Sonrasındaki tepkiler, üç ülkenin ayrı tutulup diğer ülkelerden para alınacak olmasının ayrımcılık olduğunu ve hatta ırkçılık yapıldığını iddia ediyordu.
  3. Şuan ki tepkiler ise, kapitalizmin güçlü isimlerinin diğer ülkeleri sömürme isteği gibi inanılmaz farklı bir alana çekildi.
  4. Ayrıca, içeriğini ve bugüne gelmesinde ücretsiz kullanıcılarının büyük payının olduğunu savunanlar da bu karar karşısında üzgün.
Tepkiler bu kadar çeşitli olunca tepkiye yapılacak ortak protesto da çeşitlilik kazanmış durumda.
  • İlk ve hala geçerliliğini koruyan tepkinin ismi "Strike Scrobbling". Bir süre veya belirlenen bir günde toplu olarak skroplamanın kesilmesi sonucu tepkiyi belli etmek.
  • Sonradan ortaya çıkan ve kaynağını yukarıdaki savların dördüncüsünden alan tepki ise; Last.Fm'de yanlış etiketleme yapmak ve var olan verileri tahrip etmek.
  • Ayrıca tepki olarak oluşan ve şimdiden birçok kullanıcının müzik listelerine eklediği Strike Scrobbling'den Free Is Free şarkısı kısa sürede Last.Fm listelerinde bir numaraya çıkacak gibi görünüyor.
  • Tüm bunların yanında, tüm verilerini silerek sistemden ayrılmayı düşünenler de var.
Her türlü tepki durumunda da Last.Fm bu işten oldukça zararlı çıkacak gibi gözüküyor. Çünkü tartışmalar sakinleşmek yerine hararetleniyor ve daha da karmaşık bir hal alıyor.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...