Üniversite Öğrencilerine Benzersiz Hizmet

Bugün muhteşem bir servis keşfettim ve internetin gerçekten bu türden kaliteli hizmetlerle işlevselleştirilebileceğine inancım bir kat değil bir kaç on kat daha arttı.

Servisi sağlayan, hepimizin bildiği AutoCAD yazılımının yapımcısı AutoDesk. AutoDesk, konusuyla ilgili olarak öğrenciler için özel bir internet sitesini yayına koymuş. Sadece .edu.* uzantılı adresleri kabul eden sistem, üye olmanız sonrasında sizleri dünya üzerindeki diğer meslektaşlarınızla buluşmanızı sağlarken çalışmalarınızı kolaylaştırmak adına size özel olarak ücretsiz yazılım desteği de sunuyor.Sisteme http://students.autodesk.com adresinden bağlanabilirsiniz. Sistem sadece mimarlık (architecture), inşaat mühendisliği (civil engineering), oyun ve animasyon (games and animation), endüstriyel tasarım (industrial design) ve makine mühendisliği (mechanical engineering) öğrencilerine ve akademisyenlerine açık.

Sistem üzerinden yapabilecekleriniz çok ama çok çeşitli. Bu muhteşem servisi elimden geldiğince sizlere tanıtmaya çalışacağım, bu tür bir servisin ülkemizdeki üniversiteliler arasında yayılması ve aktif bir şekilde kullanılması üreticilik adına bir kazanç olacaktır.

Sistemin resmi adı, Autodesk Student Engineering and Design Community. Sistem, eğitim alanında yapılan dijital ürünlerin yarıştığı BETT Yarışması'nda 2009 İleri Eğitim ve Beceri Dijital İçeriği Ödülü (The Further Education & Skills Digital Content Award) 'nü kazanmış. Bence birçok ödül daha alacak bir sistem; haklı olduğumu kullandıkça göreceksiniz ve ödüller geldikçe de öngörüm ispat edilmiş olacak.

Sisteme kayıt aşamasında şu bilgileri doldurmak zorundasınız: edu uzantılı eposta adresiniz, adınız ve soyadınız, saat diliminiz, okulunuzun ismi, eğitim alanınız (yukarıda belirtmiştim), öğrenci mi akademisyen mi olduğunuzu belirttiğiniz eğitim seviyeniz, kullanıcı adınız, parolanız, doğum tarihiniz, sistemi nereden duyduğunuz (a blog'u seçip benim blogumun adresini if other kısmında http://okck.blogspot.com olarak verirseniz sevinirim). Tercih edilen eposta adresi kısmına sık kullandığınız eposta adresinizi yazabilirsiniz, böylece sistemden gönderilen epostalar bu adresinize gönderilecektir. Kayıt işlemi tamamlandıktan bir süre sonra edu uzantılı adresinize bir adet onay postası geliyor ve eposta içerisinde bulunan bu bağlantıya tıkladıktan sonra üyeliğiniz başlatılmış oluyor.

Sisteme giriş yaptıktan sonra üstteki menüden Profil (Profile) öğesine tıklayarak profilinize ulaşabilirsiniz. Burada, sisteme kayıt olurken vermediğiniz bilgilerinizi verebilir ve fotoğrafınızı yükleyebilirsiniz.

Sistemde üst menüden Ana Sayfa (Home) öğesine tıkladığınıza karşınıza bir panel çıkıyor. Profil bilgilerinizin altında yer alan ufak panelde, sistem üzerinde şu ana kadar neler yaptığınızın ufak bir özetini bulabilirsiniz.

Sistem sizlere, eğitim gördüğünüz alana özgü programları ücretsiz olarak indirmenize olanak tanıyor. Size özel olarak lisanslıyor ve kullanımınıza sunuyor. Bu alan üzerinde 24 adet program bize sunulmuş durumda. Birkaçı hariç tümü öğrencilere ve akademisyenlere ücretsiz. Şimdiden belirtmek isterim ki bunlar hiç de küçük programcıklar değil, AutoCAD Civil 3D programının gereksinim duyduğu alan tam 5 GB.

Sistemin en büyük özelliklerinden biri olarak gösterilen ve kullanıcıların tasarımlarını paylaşabildiği alana üstteki menüden Tasarım Vitrini (Design Showcase) 'ne tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu alanda sadece eserlerinizi sergilemiyorsunuz; ayrıca, diğer kullanıcılar sizin eserlerinize, siz de diğer kullanıcıların eserlerine yorum yapabiliyor, eseri daha sonra kolayca ulaşabilmek için etiketleyebiliyorsunuz. Sergilenen bir tasarıma tıkladığınızda karşınıza gelen sayfada; eser, eser sahibi ve eser sahibinin diğer çalışmalarına ulaşabiliyorsunuz. Yine bu alanda her sayfayı güncellediğinizde değişmek üzere ayarlanmış ufak bir üye tanıtım alanı da mevcut.

Sistemin öğrencilere sunduğu en önemli imkanlardan bir diğeri de Kariyer Merkezi ( Career Center ) olarak adlandırılan kariyer sayfaları. CareerBuilder.com desteği ile sağlanan sayfada, meslek dalınıza uygun iş taleplerini değerlendirebilir ve geleceğinizi bu sistem aracılığı ile belirlemiş olabilirsiniz. ( Bu yazıyı hazırladığım saatlerde CareerBuilder'a erişimde problem olduğu için sistemin bu alanı da çalışmıyordu. Bu servisi kendileri sunmaları çok daha cazip olacaktır. )

İletişim Ağı ( Network ) menü öğesinde bir çok alt başlık mevcut. Bu alt başlıklar sayesinde; sistem üzerinde bölümüne veya okuluna göre kişi araması yapabilir, arkadaşlarınıza, okulunuza ve gruplarınıza ulaşabilir, tüm grupları görebilir ve sitenin "en"lerine ulaşabilirsiniz. Gruplarınıza ulaşabildiğinizi söyledim, sistem üzerinde gruplarınızı da kurabilirsiniz. Bu özellik dönem arkadaşlarınızı ya da iş arkadaşlarınızı bir çatı altında altında toplamanızı sağlayacaktır.

Sistemin bir de öğretim alanı mevcut. Yine üst menüden ulaşabileceğiniz ( Learn ) bu alan üzerinde; sistemden indirdiğiniz yazılımları nasıl kullanacağınızı öğrenebilir, yararlı sitelere ulaşabilir, alanınızla ilgili makalelere ulaşabilir ve topluluk tarafından çıkartılan ebültenleri inceleyebilirsiniz.

Sistemde sormak isteyeceğiniz soruların olduğu da unutulmamış ve Tartışma Alanı ( Discuss ) oluşturulmuş. Buradan sorularınızı sorabilir, sorulan soruları cevaplayabilir ya da cevapları inceleyebilirsiniz.

Sistemin şuan 525.000'in üzerinde kullanıcısı mevcut. Sisteme yeni özellikler eklenerek geliştirileceğinden ve daha çok kullanıcıya ulaşacağından hiç şüphem yok.

Dilerim internette bulduğum bu yararlı hizmet, sizin de işinize yarar.

Site Adresi : http://students.autodesk.com

Saygılarımla...

( Hatırlatma: Sisteme kayıt olmaya karar verirseniz, "sistemi nereden duydunuz" kısmında "a blog"u seçip benim blogumun adresini "if other" kısmında http://okck.blogspot.com olarak belirtirseniz gerçekten çok sevinirim. )

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...