Sevmenin De Bir Bedeli Var

Biliyorum var, herşeyin olduğu gibi sevmenin de var. Herşeyin bedeli olduğu gibi, sevmenin de var. Acı ve göz yaşı ile yoğrulmuş bedelleri var sevmenin, bin türlü binbir türlü. Diğer bedellerden çok farklı bedeller, bedelini ödemekten vazgeçip almamazlık edemezsin. O artık seninledir, çekip çıkaramazsın. Acı çekerek, göz yaşı dökerek ödemek zorundasındır bedelini bir ömür boyu.

Ve gariptir ki bunca acıyı ve göz yaşını başka hiçbir şey veremez sana sevgiden başka, ama vazgeçemezsin de çünkü seni tamamlayandır. Sevgisiz yarımsındır, ama bilirsin ki sevgi de acı ve gözyaşı olmadan yarımdır.

Avutursun kendini, belki de haklıdır avutmaların. Bilirsin, sevgiden başka hiçbir şeye karşı bu kadar narin ve kırılgan değilsindir. Başka bir şey olsa, bırakıverirsin. Ama sevmek öyle değildir işte, terkedip gidemezsin. Bırakamazsın, çünkü kalbindedir; içindedir, çekip çıkaramazsın. Kalpsiz yaşayamayacağın gibi, yaşayamazsın da sevgisiz.

Yutarsın bazı şeyleri, öğrenirsin yutulamayacak sandığın lokmaların bile bir bir nasıl yutulabileceğini. Ve öğrenirsin, için için ağlarken nasıl gülünebileceğini. Gözlerin dalsa da uzaklara, ve belki bir kaç damla süzülse de o gözlerinden; sevmenin ne denli yüce ve eşsiz bir şey olduğunu öğrenirsin. O kadar yüce ve eşsizdir ki, bırakıp gidemezsin, bırakıp gitmeyi istemezsin bile. Sevgi gitmek istese bile, bırakmak istemezsin ve hatta bırakmazsın.

Seviyorum sevmeyi, sevilmeyi... Severken acı çekeceğimi bilsem de seviyorum sevmeyi; ve sevilmenin her güzel şey gibi biteceğinin farkında olsam da, kabul etmeyerek ve sonsuza dek sevileceğime inanarak yaşamayı seviyorum.

Seviyorum bülbülün gülü sevdiği gibi, gülümün dikenlerinin bülbülün zarif teninde açacağı yaraların ölümcül olacağını bile bile sarılıyorum güle, sevgime, sevgilime...

Bir damla göz yaşı, bir damla kan ve biraz hüzün...

Olsun...
Seviyorum be...

Hele bir de seviliyorsam değmeyin keyfime...
Eh herşeyin var bir bedeli, olsun bunun da bu kadarcık bir bedeli...
Olsun sevmenin ve sevilmenin de bir bedeli...

1 yorum

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...