Hülya Denizalp

Üniversite yıllarında başladığı gönüllü çalışmaları yerel, ulusal ve uluslar arası düzeyde 30 yıldır devam etmektedir.

Endüstri Tasarımı öğrencisi iken, Uluslar arası Gönüllü Çalışma Kamplarında liderlik ile başlayan gönüllü çalışmalar, hem kendi toplumunu hem de başka kültürleri tanıma imkânı sağlamıştır.

Kurucularından biri olduğu GENÇTUR ile kendini geliştirmek isteyen orta sınıf gençlerine daima yeni seçenekler sunarak Türkiye’de birçok ilki başlatmışlardır.(www.genctur.com)

Son yıllarda da bu birikimlerini çeşitli STK lar ile işbirliği yaparak çok daha geniş bir kitleye ulaşmışlardır.

27 ülkeden 43 üyesi bulunan Avrupa Gönüllü Kuruluşlar Birliği’ nin 4 yıl başkan yardımcılığı görevini yürütmüştür. Bu görevi sırasında da Avrupa’da ilk defa EYF (Europe Youth Foundation) ile işbirliği halinde “ NGO Management “ eğitimi düzenlenmiştir.

17 Ağustos 1999 depremi ile TEGV (Eğitim Gönüllüleri Vakfı’) nın deprem bölgesindeki çalışmalarında gönüllü çalışmış ve daha sonra birikimlerini paylaşmak üzere vakfın İnsan Kaynakları ve Gönüllü Koordinasyon Merkezini kurmuş ve 2 yıl yönetmiştir.

2000 yılında ASHOKA ile tanışınca kendisinin bir sosyal girişimci olduğunu idrak etti. Sosyal Girişimcilik kavramının önemini hissederek Türkiye’de resmen kurulması için çalıştı.

2002–2006 yılları arasında ASHOKA - Uluslar arası Sosyal Girişimcilik Ağının Türkiye Temsilciliğini yürüttü. (www.ashoka.org)

Ekim 2007'de STGM ( Sivil Toplum Geliştirme Merkezi ) tarafından “ Toplumsal Dönüşüm için Sosyal Girişimcilik” rehberi basılmıştır. 2009 yılı sonunda güncellenen yeni baskısı yapılmaktadır.

2000 yılından beri “Gönüllü Yönetimi / İletişimi “ ve “ Sosyal Girişimcilik” “ Farklılıkların farkındalığı” konularında eğitimler vermektedir.

2002 yılından beri de Açık Radyo’ da da “ Gönüllülük ve Sosyal Sorumluluk Programını” yürütmektedir. (www.acikradyo.com.tr)

2006 yılından beri “Farklılıklar ile birlikte yaşama “ üzerine özellikle gençler ile birlikte Accept me as I am, International Van Lake Bike Tour, East-West Meeting, Culture& Kitchen gibi uygulamalı çalışmalar yapmaktadır.

Son 3 yıldan beri de bütün bunların birer yaşayarak öğrenme yöntemi olduğundan yola çıkarak çalışmalarını daha genel bir sistem üzerinde geliştirmektedir. Sentez ve nesillerarası diyalog temelinde yapılan çalışmalar sürdürülmektedir. (www.egitimheryerde.org)

Bir kızı vardır.

Eposta adresi:  hulya.denizalp@genctur.com

Not: Bilgiler, SOGLA Destekçileri menüsündeki PDF dosyasından alınmıştır.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...