Boğaziçililere Rektörden Müjde Var

"Boğaziçilierin Erişimi Engellenmiştir" adlı yazımdan sonra konuyu daha ciddi mercilere taşımak için, yazıyı yeniden elden geçirip Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Özçaldıran'a iletme gereği duydum. Sonuç beklediğimden kat kat harika oldu, teşekkürler Kadri Hocam...

Aşağıdaki Rektörümüze ilettiğim epostanın metnini ve Rektör'ün cevabını okuyabilirsiniz.


OKÇK > Rektör

iyi gunler kadri hocam,

insaat muhendisligi bolumunde okuyorum, birinci kuzey yurdunda kaliyorum. yurtlarimizin internet erisimi ile ilgili sizi bilgilendirme istegi duydum. cunku bu durum yurtlarda kalan ogrencilerin ortak derdi, ses edemedigimiz bir derdimiz.

zamaninizin kisitli oldugunu biliyorum, bu nedenle onemli yerleri koyu yazacagim; eger detaylarini ogrenmek isterseniz tum epostayi da okuyabilirsiniz.

***

asagidaki testleri birinci kuzey yurdunda yaptim. birinci test ankara ile, ikincisi barcelona, ucuncusu ispanya, dorduncusu washington ile yapildi. (ozellikle buyuk kentleri sectim, sonuclara karsidaki sunucunun performansi cok fazla etki etmesin diye).(ayrica yurtlarda ogrencilere sunulan internet baglantilari ile, okulda akademik personele sunulan internet baglantilari farklidir. bu nedenle internet konusunda ne konumda oldugumuzun farkinda olmayabilirsiniz.)

ozellikle ping surelerine dikkatinizi cekmek istiyorum. ping suresi, internet baglantisinin kalitesi hakkinda ciddi ipuclari verir. ne kadar az olursa o kadar iyidir. 50ms altındaki baglantilar A kalitedeki baglantilardir.
(ping suresi, cevap verme suresi olarak da bilinir. bir siteye girildiginde oncelikle karsi tarafa baglantiya gecme istegi gonderilir. iste ping, bu istegin gonderilme suresidir.) + sunu da eklemek isterim ki, download kapasitesi turkiye ortalamasi olan 8mb/s'ye cikarilsa ama ping sureleri boyle kalsa, yine internet baglantimiz cok kotu demektir.

asagidaki verilerde; ilkinde (yurtici) A, ikincisinde C, ucuncusunde D, sonuncusunda ise F kalitesinde baglantiya sahibiz.

turkiye ortalamasinin altinda bir internet erisim kapasitemiz ve kalitemiz mevcut, diger universitelerle karsilastirmak bile istemiyorum.
son duzenlemelerle birlikte turkiye'deki bir internet kullanicisina 8mb/s'lik bir download degeri sunulmakta, bizde bu deger 1mb/s'nin altinda kalmakta (yukaridaki testlerde goruldugu gibi). rakip olarak gordugumuz diger universitelerde ise (itu, bilkent, odtu vb) bu deger 30mb/s civarinda. yurt disindaki universiteler icin ise bu deger 100mb/s.
turkiye ortalamasinin ve rakip universitelerin ping surelerinin 50ms'nin altinda oldugunu, yani internet baglanti kalitelerinin A oldugunu belirtmeme gerek yok sanirim.

ve hayata gecen son uygulamayla birlikte, internete erisimimiz sure kisitlamali oldu.
persembe gunu hayata gecirilen uygulama ile internete boun.edu.tr kullanici adimiz ve sifremiz ile giris yapabiliyoruz. bu erisimin henuz tespit edemedigim bir sure sonra yenilenmesi gerekiyor. bir form dolduruyorsaniz ve bu sirada erisim sureniz doldu ise, doldurdugunuz tum bilgiler bosa gidiyor. ya da gondermek istediginiz bir eposta yok oluyor. veyahut bilgisayarinizi guncellemek isterken bunda basarili olamiyorsunuz.

bim'in gorevi, ogrencileri sinir hastasi etmek midir, yoksa internet kalitesini artirmak mi?
bim birimi ile olan yazismalarimi da asagiya ekliyorum hocam. her yeni uygulama ile universitemizin internet kalitesine darbe vurulurken ve buna "bogazicinin altyapisi yetersiz" bahanesi sunulurken ogrenci arkadaslarima yasatilan sadece sinir harbi. ki altyapimizin yetersiz olmadigini biliyoruz.
tum bunlarin ustune bim'den bir gorevlinin, "eger sinir hastasi etmek istesek, cok da iyi yapariz" demesi ne derece uygundur?

yurtlarda kalan ogrenciler olarak bu gelismelerden hic memnun degiliz, lutfen bunu bilin.
bircok kereler bim'in cesitli sekillerde protesto edilmesi, ust birimlere sikayet edilmesi, dilekceler toplanmasi konulari tartisildi farkli ogrenci topluluklari arasinda. hatta izin verilse "kendi internetimizi kendimiz cekeriz, bu cileye katlanmak zorunda kalmayiz" bile dendi, ki kaliteli bir internet icin ogrenciler rahatlikla aralarinda aylik para toplayip internet cekerler odalara.

bu durumu birilerinin size bildirmesi gerekiyordu, bu konuda size yazmayi uygun gordum. cunku sizi ogrenci dostu olarak biliyoruz.

konu hakkinda en uygununu ve ogrenciler icin de en guzelini yapacaginizdan hic kuskum yok.

tesekkurler, iyi calismalar...

ve mutlu yillar...

oguz kaan c kilinc

Rektör > OKÇK


Oğuz Kaan,

Öncelikle uyarıların ve beni konudan haberdar etmen yüzünden çok teşekkür ederim. Ben bunu çok kez ve "publicly" söyledim, 2009 yılında internet ile ilgili en küçük bir sorun bile affedilemez. Dolayısıyla, bu konuyu çok ciddiye alıyorum. Ayrıca, ben bağlantı yavaşlığı giderilsin diye ULAKBİM hattına ilave bir hat da (küçümsenmeyecek paralar vererek) TTNET'den de ilave ettim. Bu işe bu kadar para verirken öğrenci ya da hoca memnuniyetsizliği kesin kabul edilebilecek bir şey değil.

Şimdi, yapacaklarımıza gelince.
1. Mesajını hemen bu işlere bakan rektör danışmanı olan Emin Anarım'a iletiyorum. Hem sana hem de bana cevap yazmasını istiyeceğim.
2. Bana sana (önümüzdeki hafta ya da Ocağın ilk haftasında) sana uyan gün ve saatleri yaz, sen, ben ve BİM müdürü ve Emin Hoca bir araya geleceğiz. Konuyu yüzyüze de irdeleyeceğiz. Oradan nereye gideceğimize karar veririz.

Sevgiler.

Rektör > Rektör Danışmanı


Emin selamlar.

Aşağıda, bir öğrenciden gelen ve bayağı ciddi rahatsızlık içeren bir mail var. Öğrencinin yazdıklarını , sana zahmet, bir inceleyip bana ayrıntılı bir cevap yazar mısın? Öğrenciye forward edeceğim. Ya da istersen, sen öğrenciye de cc'le.

Önümüzdeki günlerde de sen, ben, öğrenci ve Albert bir araya gelip bu konuya bir el atalım.

Teşekkürler.

***
Rektörümüz Prof. Dr. Kadri Özçaldıran Hocam'ın tüm rektörlere, hatta sadece rektörlere değil Türkiye'nin internete erişimini şu ya da bu şekilde kısıtlamaya çalışanlara harika bir örnek olduğunu düşünüyorum.

Teşekkürler Kadri Hocam...

DipNot: Konu hakkındaki gelişmeleri, öğrenciler arasında yapmayı planladığım internete erişim anketini, görüşmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Takipte kalın... ;)

3 yorum

  1. Rektörün bu derece ilgilenmesi güzel birşey. Toplanacağınız zamana kadar araştırıp bir çözüm üretirsen kesinlikle daha iyi olacaktır.

    YanıtlaSil
  2. @ömer, kesinlikle çok iyi. ben de böylesi bir cevap beklemiyordum açıkası şok oldum. @semih, bu hafta yurtlarda bir anket yapmayı düşünüyorum. öğrencilerin internet erişimimiz ile ilgili isteklerini bilmek adına. :)

    YanıtlaSil

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...