Kek İle Defrag Tarifi :)

Defrag (Disk Birleştirme) Nedir?

Örneğin bir kek yapmak istiyorsunuz. Yumurtalar, oturma odasında; süt, banyoda; un, yatak odasında; şeker, çocuk odasında; mikser, mutfakta. Yani bir kek yapmak için evin her köşesini dolaşmak zorundasınız. Kek gibi basit bir şey bile bir anda ne kadar yorucu oluverdi ama, of amma da uzun sürdü ayrıca bir kek. En iyisi siz, bunları hep mutfakta bulundurun. Böylece kek yapmak istediğinizde, tüm evi dolaşmak zorunda kalmazsınız.

İşte bilgisayarlardaki defragmantasyon (disk birleştirme), kek malzemelerinin mutfakta toplanması gibidir. Bilgisayar bir dosya ile işlem yapmak için diskin her köşesine gidip gelmek için, diskin her köşesine gidip gelerek yorulmaz ve yapılması isteneni hızlıca yerine getiriverir.

Disk birleştirme işlemini  Windows'un kendi çözümü ile yapabileceğiniz gibi, bu işlem için başka bir program da yükleyebilirsiniz. Ben ikincisinden yana kullanıyorum tercih hakkımı, kesinlikle Windows'un kendi çözümünden kat kat daha başarılı.

Benim disk birleştirme için kullandığım yazılım "Defraggler" (indirmek için tıklayınız...).

Yeni bir kullanıcıysanız, yapmanız gerekenleri kısaca anlatmak gerekirse; programı açtığınızda disklerinizin bir listesini göreceksiniz. Burada disk birleştirmesi yapmak istediğiniz diski (ör: C:) seçip "Analyze" diyeceksiniz. Diskiniz analiz edecek, kırmızılıklar parçalanmış verileri göstermekte. Şimdi "Defrag" düğmesine basıp bilgisayarınızı kendi haline bırakın. O kendi kendine gerekli işlemleri yapacaktır. Mümkünse disk birleştirme esnasında bilgisayarınızı kullanmayın, disklerinizin boyutuna ve parçalanmış verinin boyutlarına göre işlem süresi değişkendir.

Hayatınız da diskiniz gibi derli toplu olsun, hoşçakalın... ;)

6 yorum

 1. çok yaratıcı olmuş :)

  YanıtlaSil
 2. @sev.g.ilim, seninle yaratıcılığım canlanıyor bitanem :)

  YanıtlaSil
 3. :))) cok begendim ya super anlatim olmus :)

  YanıtlaSil
 4. :))) cok begendim ya super anlatim olmus :)

  YanıtlaSil
 5. @yasemin, teşekkür ederim. öyle bir anda nasıl sade bir dille anlatırım dedim ve bu çıktı ortaya :)

  YanıtlaSil

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...