Bloglamada Etiketleme Tavsiyeleri - 1

Sıkı bir blog yazarıysanız ve/ya çok uzun zamandır blog yazıyorsanız ve etiketleme konusunda başıboş bir tutum içerisindeyseniz, başınız ciddi belada demektir. Çünkü bir süre sonra değil takipçileriniz siz bile yazılarınıza rahatlıkla ulaşamaz olursunuz ki, bu çok ciddi bir sorun olabilir sizin için.

Sizlere bu konuda derlediğim bir takım tavsiyelerle birlikte kendi önerilerimi de sunacak ve bu arada kendim için de bir yol haritası oluşturmuş olacağım.

Öncelikle bir takım tespitlerde bulunmak gerekiyor;

Kullandığınız bloglama sistemi nedir?

Kullandığınız sistem aslında oldukça önemli, çünkü eğer kategori sistemi bulunduran bir servis kullanıyorsanız (Wordpress, Joomla vb.) önce yazılarınız için belirli kategoriler oluşturmanız gerekebilir. Bu kategorilerinizi yazdığınız konulara (teknoloji, moda, vb.) ya da yazı türlerine (şiir, deneme, vb.) göre belirleyebilir ve etiketlemede daha cimri davranabilirsiniz.

Ancak kategori özelliği bulunmayan bir sistem kullanıyorsanız (Blogspot, Tumblr, vb.), etiketlemede daha komplike ve verimli bir yapı oluşturmanız gerekiyor.

Etiketleme üzerine daha genel bir yazı yazabilmek için, başlangıçta sistemimizde kategori özelliği olmadığını varsayacağım. Serinin son yazısında da, kategorili bir sistemden örnekler vereceğim.

Blogunuzda Neler Paylaşıyor, Neler Yazıyorsunuz?

Hayatta kendinizi bilmenin ne denli önemli olduğunu bilirsiniz, aynı şekilde blogunuzda da ne paylaştığınızı veya neler yazdığınızı bilmeniz de oldukça önemlidir.

Sadece diğer insanların paylaştıkları şeyleri paylaşıyor ya da kendiniz için topluyor olabilirsiniz. Ya da sadece sizin ürettiğiniz içerikler bulunuyordur. Veyahut her ikisinden de bir şeyler vardır blogunuzda benim blogumda olduğu gibi.

Kendi içeriğinizi diğerlerinden doğru bir şekilde ayırmayı başarabilir ve diğer paylaştıklarınızda da seçici davranırsanız, etiketleme ile birlikte oldukça efektif bir bloga sahip olabilirsiniz.

Blogunuz Türü Nedir? Kişisel Mi Yoksa Belirli Bir Konuya Özgü Mü?

Etiketleme işlemine geçmeden önce, hangi konuda ya da konularda paylaşımda bulunduğunuzu tespit etmeniz gerekiyor. Vereceğim tavsiyeler tüm türler için uygulanabilir olsa da, blogunuzun türüne göre etiketleme karmaşıklığı artabilir ya da azalabilir.

Örneğin; konu ayrımı yapmadığım blogumda etiketleme yaparken paylaşım konularımı da dikkate almam gerekiyor (teknoloji, moda, vb.). Özel bir konuda bloglama yapıyorsam da o konu ile ilgili daha detaylı bir etiketlemeye ihtiyacım olacaktı (iphone, windows 8, vb.)

Bu tespitleri yaptıktan sonra örnekli etiketleme tavsiyeleri ile seriye devam edecek ve serinin son yazısında da birkaç etiketleme uygulaması yapacağım.

Bloglamada Etiketleme Tavsiyeleri Yazı Dizisi

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...