Bloglamada Etiketleme Tavsiyeleri - 2

Önceki yazımda temel tespitleri yapmıştık, şimdi de en önemli etiketleme kriterlerini inceleyelim.

1) Tutarlı Olun

Bloglamada etiketlemenin ilk ve önemli kuralı tutarlı olmak. Etiketlemede tutarlılık blogunuzun verimliliğini fazlasıyla artıracaktır.

Ancak pek tabii ki tutarlılığı sağlamak o kadar da kolay bir şey değil. O günkü ruh haliniz bile etiketlerinizi oldukça farklı şekillere sokabilir ve bu da ilerleyen günlerde ciddi karmaşalara sebep olabilir.

Etiketlemede tutarlı olmak için, kendiniz için bir sistematik belirleyebilir ve buna sadık kalabilirsiniz (ki kalmalısınız da). Başlarda oyuna yeni kurallar eklemek biraz canınızı sıkabilir, ama sistematiğiniz oturduğunda inanılmaz rahatlayacak ve zaman kazanacaksınız.

Bu yazı dizisinin uygulama kısmında birlikte bir sistematik geliştireceğiz. Kendi blogum için bir sistematik oluştururken siz de bu uygulamadan yola çıkarak kendi sistematiğinizi geliştirebileceksiniz (pek tabii ki benim sistematiğimi siz de kullanabilirsiniz).

2) Etiketleme Dilinizi Seçin

Etiketleme yaparken kullanacağınız dili seçmeniz önemlidir, ki bu konudaki tavsiyem İngilizce’yi tercih etmenizdir.

İngilizce’yi tavsiye etmemin basit sebepleri var; Türkçe karakterlerin etiketlemede sorun çıkarması, Türkçe karakterler kullanmadan etiketleme yapmaya kalkınca anlam kaymalarının oluşması, İngilizce’nin daha çok kişi tarafından kabul görmüş olması, vb.

Ancak Türkçe’yi kullanacaksanız da; Türkçe karakterlerden uzak durun derim. Artık Türkçe karakterler de web sistemlerinde desteklenmeye başlasa da hiç beklenmedik anlarda sorun oluşturabiliyorlar.

3) Küçük Harfler Kullanın

Tüm etiketleriniz küçük harflerden oluşsun. Bu hem tipografik olarak göze daha hoş gelecek hem de sizi bin türlü özel durumdan kurtaracaktır. Ayrıca bazı servislerde küçük ve büyük harfler ayrı ayrı algılanır, böylece gereksiz tekrarlamalara da düşmemiş olursunuz. (Ben sadece özel tarihler için büyük harf kullanacağım. Ör: Nov-19)

4) Noktalama İşaretleri Kullanmayın

Unutmayın etiketler adı üstünde sadece etikettir, noktalamaya ihtiyaçları yoktur.

Bazı servisler etiketlerde birden fazla kelime kullanımına izin vermez, örneğin “like is a joke” diye bir etiket tanımlamak isterseniz bu bazı blog sistemlerinde imkansız olabilir. Bu durumda bu etiketi şu şekilde tanımlayabilirsiniz: “life-is-a-joke” Hatta buna sistematiğinizde yer verebilir ve sisteminiz boşluk kullanımına izin veriyor olsa bile tüm etiketlerinizde boşluk yerine (-) işaretini kullanabilirsiniz.

5) Olabildiğince Fiillerden ve Sıfatlardan Kaçının
Etiketlemede fiiller ve sıfatlar yerine isimleri kullanmanız uzun vadede etiketlemelerinizi kolaylaştıracak ve anlamlı kılacaktır.

Yani; “guzel” yerine “guzellik” ya da “beautiful” yerine “beauty” kullanmanız yerinde olacaktır.

6) Kısaltmaları Doğru Bir Şekilde Kullanın

Kolaylık olması için sürekli kısaltma kullanmanız ileriki dönemlerde karışıklığa neden olabilir. Böyle bir şeye izin vermemek için mümkün olduğunca sadece “THY” gibi kısaltmalara yer verin (ki ileride eğer başka bir havayolu şirketi için yeniden etiket eklemek ve karmaşayı artırmak istemiyorsanız, sadece “havayolu” etiketi de kullanabilirsiniz.)

Ayrıca ‘İnsan Kaynakları’ etiketi için “İK” yerine “insan-kaynaklari” ya da “human-resources” kullanmanız da sistematiğinize olumlu katkıda bulunacaktır.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...