Bloglamada Etiketleme Tavsiyeleri - 3

7) Önemli Şirket, Marka ve Ürün İsimlerini De Etiketleyin

Blogunuzda yazdığınız yazı herhangi bir şirket, marka ya da ürün için etiketler oluşturun.

Bu konudaki tavsiyem o marka veya ürün hakkında yazdığınız yazılarda bu etiketleri kullanmanız ve bu tür etiketleri kullanma konusunda biraz elinizi sıkı tutmanızdan yanadır. Yani bir marka veya ürün hakkında birkaç kereden fazla yazı yayınlamışsanız ya da yayınlayacağınızı tahmin ediyorsanız bu tür etiketlemeler yapmalısınız.

8) Çoğul İfadelerden Uzak Durun

Etiketlemenin esası kısa ve öz olmasıdır. Etiketlerinizi gereksiz yere çoğul ekleri ile uzatmanıza gerek yok. Etiketlerinizi olabildiğince basit tutmak en iyisi.

9) Özel Günler İçin Sayıları Kullanın

Sizin için önemli bir tarih için sayıları kullanabilirsiniz. Sayılar evrenseldir ve özel günler için biçilmiş kaftandırlar.

Örneğin; doğum gününüz için “birthday” etiketini kullanabilirsiniz, ancak aynı etiketi arkadaşınızın doğum günü için de kullanacağınızdan “birthday” etiketine ek olarak doğum tarihinizi “Nov-19” şeklinde etiketleyebilirsiniz.

10) Ünlü Kişileri Etiketlemeyi Unutmayın

Herhangi bir kişi hakkında bir yazı yazdığınızda, o kişiyi etiketlemeyi unutmayın. Özellikle konu ünlü kişiler olduğunda, sırf o etiket ve o etikete sahip diğer yazıları görmek için gelen ziyaretçileriniz olacaktır.

11) Her Yazı İçin En Fazla 10 Etiket Ekleyin

Bir etiketleme sistematiğine sahip değilseniz ya da etiketleme konusunda kararsız kaldığınızda ortaya çıkan fazlaca etiket ekleme durumu, işiniz kolaylaştırmak yerine zorlaştırabilir. Etiket karmaşası arttıkça, etiketleme işi daha da içinden çıkılmaz bir soruna dönüşebilir.

Bununla birlikte tasarımsal olarak az etiket göze daha hoş gelecektir. Ne de olsa azı karar, çoğu zarar ;)

Ayrıca fazla etiketin Google’daki arama sonuçlarınıza olumlu katkıda bulunacağına dair olan inanış da oldukça yanlıştır. Google’daki yerinizle ilgili kesin bir bağı olduğu kanıtlanmamıştır. Siz Google için içerik üretin, o sizi bulacaktır merak etmeyin.

12) Kendinizi Okuyucularınızın Yerine Koyun

Etiketleme çoğunlukla okuyucularınızın içeriğinize daha kolayca erişebilmesi ve istediklerine kolayca ulaşabilmeleri için oluşturulan bir sistematiktir. Etiketleme yaparken kendinizi onların yerine koyarsanız, etkili bir etiketleme yapabilirsiniz.

Etiketleme sistematiği üzerine 12 maddelik bir yapı kurgulamış olduk böylece. Serimizin son yazılarında uygulamasını yapacağımız sistematikte bu yapıyı kullanacağız.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...