SMS İle Twit Atmak Bir Harika :)


Dün akşam arkadaşım Alper'in bir Turkcell twitini retweet etmesi ile bu muhteşem servis ile tanıştım.


Bugün ders arasında sistemi inceledim, detayları ve ücretlendirme konularını detaylı bir şekilde okudum ve açıkçası aklıma yattı, aktif bir şekilde kullanmaya başladım. Hemen detayları da sizinle paylaşayım...

Twitter ve Turkcell Ayarları Çok Basit

Bu hizmetten yararlanabilmek için Twitter ve Turkcell üzerinden bir kaç basit işlem gerçekleştirmeniz gerekmekte. Sonuçta Twitter'ınızın telefon hattınızı, hattınızın da Twitter hesabınızı tanıması lazım :)

Öncelikle Twitter hesabınızın Ayarlar(Settings)'ında Mobil(Mobile) alanına giriyorsunuz.

Kısa Mesaj (Text Messaging) kısmında; ülke olarak Türkiye'yi ve GSM Operatörü olarak da Turkcell'i seçiyor ve +90'lı kısma cep telefonunuzu giriyorsunuz. Ör: 5367232006 Sonra da Telefonu Etkinleştir (Activate Phone) diyorsunuz.

Sonra Turkcell hatlı cep telefonunuzdan 2555'e 'GO' mesajı atıyorsunuz. [Turkcell, BASLA falan atmanızı isteyecek, denedim olmadı. Twitter'ı İngilizce kullandığım için olabilir.]

Mesajı attıktan çok kısa bir süre sonra cep telefonu numaranız aşağıda olduğu gibi görünür oluyor ve Turkcell size numaranızın onaylandığına dair bir mesaj gönderiyor.


Twitter > Settings > Mobile
Bu ayarlar alanında yukarıda da görebileceğiniz gibi bir çok seçenek mevcut. Ben sıkı bir Twitter kullanıcısı olduğum ve Turkcell'de alınan twitler için herhangi bir ücret ödemek durumunda olmadığınız için tüm mobil uyarılarını açtım. Uyarılar SMS ile geliyor.

Ayarlar bu şekilde...
Şimdi de ücretlendirme ve kısa yollar üzerine bir kaç önemli noktayı paylaşayım...

Twitleri Almak Ücretsiz, Twit Atmak SMS Fiyatına

Her türlü twit alımı için Turkcell herhangi bir ücret talep etmiyor. Böylece yukarıda benim de yaptığım gibi tüm mobil uyarıları açabiliyorsunuz gönül rahatlığıyla.

Ancak twit atmak isterseniz, Turkcell bunu 1 adet SMS bedeli üzerinden fiyatlıyor. Bildiğiniz gibi Twitter'da en fazla 140 karakterli bir twit atabilirsiniz, bu da tam olarak bir SMS'e denk geliyor (20 karakterlik eksik, kullanıcı adı için. Twitter'da bir kullanıcı adı en fazla 20 karakter uzunluğunda olabiliyor. Twitter en başta, SMS'in yerini almak için tasarlanmış bir projeydi.)

Bu noktada şöyle bir güzellik var; eğer bir SMS paketiniz varsa, twitleriniz bu paketten düşülüyor. Örneğin; ben her yöne aylık 5000 SMS paketi kullanıyorum, twitlerim bu paketten gönderiliyor, yani her twit için ekstra para ödemiyorum.

Turkcell'in Twitter hizmeti ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz...SMS ile Twitter Kullanımını Kolaylaştıran Kısa Yollar

Turkcell üzerinden Twitter ile ilgili tüm işlemleri 2555 üzerinden yapacaksınız, bu numarayı telefon rehberinize kaydetmenizde fayda var. Şahsen .twit-sms. olarak kaydettim bile :)

Twit göndermek için yapmanız gereken tek şey 140 karakterlik mesajınızı yazıp 2555'e göndermek. Mesajınız gider gitmez Twitter hesabınızda yayınlanıyor. 

Twitter'daki kısa yollarına benzer kısa yollarla, internet üzerindeki Twitter deneyeminize çok yakın bir deneyimi SMS ile yaşayacaksınız. Aşağıda en işe yarar kısa yollarını paylaştım.

ON : Tüm mobil uyarıları açar.
OFF : Tüm mobil uyarıları kapatır.
ON username : Belirli bir kullanıcının tüm twitleri telefonunuza gelir. Ör: ON okckilinc
OFF username : Telefonunuza twitleri gelen belirli bir kullanıcının, twitleri gelmez olur.
FOLLOW username : Belirli bir kullanıcıyı hem Twitter hem de SMS ile takip etmeye başlarsınız. Ör: FOLLOW okckilinc
UNFOLLOW username : Belirli bir kullanıcıyı hem Twitter'da hem de SMS ile takip etmeyi bırakırsınız.
LEAVE username : Belirli bir kullanıcıyı SMS ile takip etmeyi kesersiniz, ancak Twitter'dan takip etmeye devam edersiniz.

@username message : Belirli bir kullanıcıya cevap verirsiniz. Ör: @okckilinc Nasılsın Oğuz Kaan? :)
D username message : Belirli bir kullanıcıya özel mesaj atarsınız. Ör: D okckilinc Sen Harika Bir İnsansın Oğuz Kaan :P
RT username : Belirli bir kullanıcının son twitini retwit edersiniz. Ör: RT okckilinc

FAV username : Belirli bir kullanıcının son twitinin favorilerinize eklersiniz. Ör: FAV okckilinc
WHOIS username : Belirli bir kullanıcının kim olduğunu öğrenirsiniz. Ör: WHOIS okckilinc
STATS username : Belirli bir kullanıcının takip ve takipçi istatistiklerini öğrenirsiniz. Ör: STATS okckilinc

Ben yukarıda kullanmanızın en olası olduğu kısa yolları paylaştım, tüm listeye buradan ulaşabilirsiniz (tr).

Ben Çok Beğendim...

Benim gibi Twitter aşığı birisi için inanılmaz güzel bir hizmet bu, hele de telefonumla internete sadece WiFi bulduğumda bağlanabildiğimi düşündüğümde bulunmaz hint kumaşı değerinde :)

Umarım bu keşfeder keşfetmez aktif kullanıma geçtiğim bu servis hakkında sizleri biraz da olsa aydınlatabildiysem ne mutlu bana...

Beni Takip Etmeniz Dileklerimle... Sevgiler...

Not: Twitter'ı İngilizce kullandığım için kısa yolları da İngilizce verdim. Türkçe versiyonları farklı olabilir, ama tavsiyem Twitter'ı da kısa yolları da İngilizce kullanmanız yönünde ;)


3 yorum

 1. merhaba, 2555 GO deyince aktifleşti, BASLA dedim hata verdi TURKCELL müşteri hizmetlerini aradım 2 defa, çözemediler, GO olduğunu sizden öğrendim, teşekkürler... Bu arada Twit sayfamdan gerekli güncellemeleri bilgileri vs uygulamadım, fakat bir sorun var, gelen twitleri nasıl göreceğim şimdi adresimden? takipçilerimden bazılarının mobil bildirimlerini açtım yalnızca onlar yeni twit attığında mı SMS gelecek iphone cihazıma acaba?

  YanıtlaSil
 2. sevgili cihan, öncelikle ben teşekkür ederim. komutları doğal olarak türkçeleştirmemişler.

  takip ettiğin herkesin twitleri gelmiyor, sadece mobil bildirimlerini açtıkların. aslına bakarsan iyi bir şey bu; çünkü şahsen 600'e yakın kişiyi takip ediyorum, hepsi gelse telefonumu kullanamaz hale gelirdim :)

  YanıtlaSil
 3. Evet bende bu sistemi kullanıyordum ama Türkcell politika değiştirdi. 2555 e mesaj atmak 41,5 kuruş ve artık herhangi bir sms paketiniz varsa bile 2555 e atılan mesajlar bu paketten düşmüyor. TL hesabından 41,5 kuruş düşüyorlar. Aradaım sordum 2555 e indirimli mesaj atmak için bir paketiniz varmı dedim yok dediler. Ne önerirsiniz şimdi?

  YanıtlaSil

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...