Boğaziçi Üniversitesi'nde Parasız Eğitime Adım Adım

Boğaziçi Üniversitesi, bu sene biz öğrencilere ardınsıra güzel güzel haberler vermekte, ki bu güzel haberler cebimizi rahatlatmaya ve geleceğe dair umutlandırmaya yönelik haberler.

Kayıt Parası Kaldırıldı

Boğaziçi Üniversitesi'nde her dönem alınan ve "Kayıt Parası" adıyla anılan ücret bu dönem kaldırıldı. Eğer kaldırılmamış olsaydı, bu dönem harç ücretlerine ek olarak 75tl'lik bir miktar daha ödememiz gerekecekti. "Kayıt Parası"nın kaldırılmasının ardında, Starbucks işgalinin olumlu sonuçları olduğu iddia edilmekte.

Okul İçi Shuttle'lar Ücretsiz

Boğaziçi Üniversitesi ÜYK (Üniversite Yönetim Kurulu)'nın bildirisine göre; halihazırda 35krş karşılığında hizmet vermekte olan okul içi servisler (shuttle), Nisan ayından Yaz Okulu'nun sonuna kadar ücretsiz olarak hizmet verecekler.

Belge Ücretleri Kaldırıldı

Boğaziçi Üniversitesi ÜYK'sı, bu sefer de belge ücretlerini kaldırdı. Yani, 2,5tl'lik Öğrenci Belgesi, 5tl'lik Transcript ve Lisanüstü Başvuru Ücretleri bu dönemlik olmak üzere kaldırıldı.

'Bu Dönemlik' Derken?

Ücret alımı durdurulan yukarıdaki üç konuda da 'bu dönemlik' ibaresi mevcut. Geçen hafta ÖTK, okul için servislerin ücretsiz hizmetinin bu dönem deneneceğini belirtmişti. Buradan bu üçlü için ÜYK'nın, bu hizmetlerin para alınmadan sunulması ilgili bir deneme yaptığını düşünüyorum. Dilerim 'ücretsiz' olmaları, sürekli olur...


Peki Ya Parasız Eğitim?

"Starbucks İşgali" oldukça dikkat çekici bir eylem oldu. İşgalci arkadaşlarımız ile üniversitemizin rektörü Prof.Dr.Kadri Özçaldıran bir araya geldiler ve görüş alışverişlerinde bulundular. Arkadaşlarımızın taleplerinin bir kısmı kabul edildi, bir kısmı değerlendirilmeye alındı. Son gelişmelerin, bu işgal sonucundaki değerlendirmelerle ilgili olduğunu düşünüyorum.

"Starbucks İşgali" eylemcilerinin, Saygıdeğer Rektörümüz'den diğer bir istekleri de "Parasız Eğitim"di. Elbette bu pat diye kabul edilebilecek bir istek değil, ki kabul edilebilir olsa dahi üniversite harçları YÖK ile ilgili bir konu. YÖK harçları kaldırmadığı müddetçe, üniversitemizin kendi insiyatifi ya da isyanı ile bu ücretleri almaması pek mümkün değil.

Ancak üniversitemiz harçların alımını iptal edemese de, bizden ek olarak istediği ücretleri birer birer iptal ederek bu konuda çok olumlu ve umut dolu bir tablo çizmekte. Dilerim üniversitemizin küçük küçük attığı adımlar, dev adımlara dönüşüp en azından bizden sonraki kuşaklara 'parasız eğitim'in yolunu açar.

Ve Son Olarak...

Kendisine uygun şekilde ulaşıldığında öğrencilerini dinleyen Rektörümüz Prof.Dr.Kadri Özçaldıran'a, aldığı kararlardan ötürü ÜYK'ya, öğrencilerin sorunlarını ileten ÖTK'ya teşekkürlerimi iletiyorum...

Umuyorum Ki,
Her Şey Çok Daha Güzel Olacak...

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...