Peki Ne Zaman Magic Break'e Giderim?

Konu ile ilgili bir önceki yazımda "Neden Magic Break'e Gitmiyorum?" demiş ve nedenlerimi sıralamıştım, bir de alternatif bir tatil önerisinde bulunmuştum.

Bu yazıya ilgi bir hayli büyük oldu, olumlu ve olumsuz bir çok geri dönüş aldım. Yazıyı okuyup geçenler olduğu gibi, okuduktan sonra Magic Break'e katılmaktan vazgeçenlerin olduğunu da gördüm. Ki bunlar benim gördüklerim, görmediğim daha nice etkileri oldu açıkçası bilemiyorum.

Bugünkü yazımda eleştirel olmaktan ziyade yol gösterici bir tutum sergileyeceğim ve "Peki Ne Zaman Magic Break'e Giderim?" deyip önerilerimi ve düşüncelerimi sunacağım.

11.000'in 10.000'ine Ulaşmak

BUCampus'un Eşbaşkanı olarak Joy Organization ile anlaşma masasına oturduğumuzda ilk isteğim alternatif tatil paketleri olmuştu. BUCampus'un Kurucu Eşbaşkanı olan Hamit Can'ın bir çekincesi vardı (ki bu çekince sonradan Joy anlaşmasını sona erdirdi); Gezi Makinesi halihazırda belirli bir kitleye ulaşmış durumda, o kitlenin yönünü değiştirmek kolay değildi. Hamit Can, Gezi Makinesi'nin hitap ettiği 1000 kişi ile ilgileniyordu.

O noktada benim dediğim ise "1000 kişi onların olsun. Bu üniversitede 11.000 öğrenci var. Beni o 1000'den geri kalan 10.000 kişi ilgilendiriyor." demiş ve eklemiştim "Ve mezunlara da ulaşabiliriz...".

Öyleyse sorumuz; Bu 10.000 kişiye ve/ya mezunlara nasıl ulaşacağımız? Cevap tabii ki çok basit değil, ancak bir kaç öneri sunabilirim ;)

Alternatif Tatil Seçenekleri

Gezi Makinesi'nin Magic Break'i, tatil lansmanında da 8 partiyle gözümüze sokulduğu gibi Boğaziçi'nin partisever tayfasına hitap etmekte. Bu partisever tayfaya, üniversitenin büyük tüm partilerinde görebilirsiniz, hatta görece küçük partilere de katılırlar. Yaklaşık 300-400 kişilik bir güruh. Küçük hedefleriniz varsa, oldukça yeterli bir sayı. Ancak hedefleriniz büyüdüğünde 300-400 kişi, devede kulak kalacaktır sizin için.

İşte bu noktada farklı tatil seçenekleri devreye giriyor. Üniversitemizin farklı zevklerini iyi analiz edip mümkün olduğunca ortak potalarda eritip tatil seçeneklerinizi artırarak daha büyük bir kitleye ulaşmanız olası.

Şöyle kabaca bir göz gezdirsem üniversiteme, 6 farklı tipte öğrenci profili çıkarabilirim (artırılabilir tabii): Partiseverler, Tarihseverler, Doğaseverler, Eğitimseverler, Dinlencesevenler ve hiçbir şey sevmeyenler.

Bu tipler için hemen paketlerimizi oluşturalım;
Eğlence & Parti Tatil Paketi, Tarih & Eğitim Tatil Paketi, Doğa & Dinlenme Tatil Paketi...

Alternatif Fiyat Seçenekleri

Önceki yazımda Magic Break için "Yani önceki yıllara göre 1 gün daha kısa olan ve 3 gece 4 gün süren bir tatile en az 500tl vermiş olacağım." demiştim.

Peki bu miktarı üniversitemin pek sevgili öğrencilerinin ne kadar gözü kapalı verebilir? Hele de havalar güzelleşip aktiviteler artmasıyla birlikte masraflar da artmış, ve bir de yaz okulu ufukta görünmüşken... Cevap basit; devede kulak kalan kısım...

Bu sorunu da aşmak için; aynı tatilin özellikleri eksiltilmiş hallerini kullanabileceğiniz gibi, alternatif tatil seçeneklerinin farklı fiyatlarda sunarak, her türlü bütçeye hitap eder hale gelebilirsiniz.

Ayrıca şuan üniversitemizde de BURC Beach gibi yerlerde uygulanan öğrenciye özel fiyatlandırma yapısıyla tatillerinizi mezunlara da açabilirsiniz. Mezunlar görmezden geldiğiniz ya da pek yanaşmadığınız bir kitle ama, es geçilmemesi gereken bir kitle. Şahsen isterim, mezun olduktan sonra dönem arkadaşlarımla ortak bir tatile çıkmayı.


Daha Az Spam, Daha Çok Pazarlama

Gezi Makinesi'nin tanıtım konusunda yaptığı bence iki büyük hata var. İlki, reklamı 'spam'e dönüştürüp Magic Break afişini görünce kusma noktasına getirmeleri. İkincisi ise; bu denli spam tadında reklam basarak, gerçek pazarlamayı es geçip öğrencilerin (müşterilerin) standa gelmelerini ya da temsilcilerine ulaşmalarını beklemeleri. Elbette yaptıkları kolay yolu seçmeleri, ama kesinlikle hem Gezi Makinesi hem de öğrenciler(müşteriler) için kârlı olan yol değil.

Bu agresif ama verimsiz strateji yerine, gerçekten sağlam pazarlama yeteneğine sahip kişileri bünyelerine katıp öğrencilere(müşterilerine) birebir ulaşmayı deneseler daha verimli sonuçlar alabilirler.

Pazarlama konusunda öyle yetenekli kişilere sahip olmalısınız ki; tatile gitmeyi aklının ucundan bile geçirmeyenlere satış yapabilesiniz. Bu özel yetenekli kişilerin birkaçına sahip olup da, temsilcilerinizi bu kişilere bağladığınızda satışlarınızın katlanacağına şahsen garanti verebilirim ;)

Ve Evet...

Alternatif tatil seçenekleri ile fiyatları, daha az spam reklam ve daha çok pazarlama ile sunduklarında Magic Break'e giderim. Bu sene olmadı, belki gelecek sene...

Sevgilerimle...

Not: Şahsen üniversitemizin öğrencilerinin kurduğu Gezi Makinesi'ne bir düşmanlığım falan yok, sakın yanlış anlaşılmasın. Sonuçta hepimiz Boğaziçiliyiz... Benim yaptığım; başarılı işler çıkartacaklarına inandığım bu arkadaşların, dikkat etmesi gereken bazı önemli noktaları öğrenci gözünden aktarmaktı ;)

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...