Hayatı Kolaylaştıran Gmail Filtreleri

İnternetin hemen her köşesine eposta adresimizi bırakıyoruz ve bıraktığımız yerler de hiç cimrilik yapmadan bizleri eposta bombardımanına tutuyorlar. Facebook'tan gelenler, Twitter'dan gelenler, üniversitenin postaları, vb. Deva boyutlu eposta hesaplarımızda, her gün yüzlerce eposta ile mücadele ediyoruz.


Eğer bir Gmail kullanıcısıysak, bu mücadelede işimizi çok kolaylaştıran bir özellik var: Filtreler. Bu yazımda size filtrelerden bahsedecek ve benim de aktif olarak kullandığım filtrelemelerden örnekler vereceğim.

Gmail filtreleri, Gmail hesabınıza gelen ve bir ya da birkaç yönüyle birbirleri ile ortak özellikleri olan epostaları bir araya toplayarak bunlara çeşitli işlemler uygulayabilmenizi sağlayan çok faydalı bir özellik.

Şimdi bir filtrenin nasıl çalıştığını bir örnek üzerinde inceleyerek görelim:

Öncelikle 'Ayarlar'a (Settings) giriyor ve 'Filtreler'i (Filters) seçiyoruz.


Sayfanın aşağısına iniyoruz ve 'Yeni Filtre Oluştur'a (Create A Filter) tıklıyoruz.


Karşınıza 'Kimden' (From), 'Kime' (To), 'Konu' (Subject), 'Şu Kelimeleri İçeren' (Has The Words), 'Şunları İçermeyen' (Doesn't Have) ve 'Eki Olan' (Has Attachments) özelliklerini size sunan bir pencere açılacak.

Bellirli bir eposta adresinden gelen veya belirli bir eposta adresine giden epostalar için 'Kimden' ve/ya 'Kime' özelliklerini kullanıyoruz.

Ör: Facebook'tan gelen epostaları bir araya getirmek isterseniz, @facebookmail.com ifadesini 'Kimden' alanına ekliyorsunuz.

Benzer konu başlıklı öğeleri filtrelemek istediğimizde, konu kısmına bu konu başlığını yazıyoruz. Eke sahip olan postaları filtrelemek için ise 'Eki Olan'ı seçmelisiniz.

Örneğimizde, 'Kimden' kısmına @facebookmail.com yazıyor ve 'Bu Arama İle Bir Filtre Oluştur'a (Create A Filter with This Search) tıklıyoruz.


İkinci aşamada bizi, bir önceki aşamada ortak özelliklerini tanımladığımız epostaları ne yapacağımızı bir pencere karşılıyor.

Burada; 'Gelen Kutusunu Atla [Arşivle]' (Skip The Inbox [Archive It]), 'Okundu Olarak İşaretle' (Mark As Read), 'Yıldızla' (Star It), 'Etiketi Uygula' (Apply The Label), 'Yönlendir' (Forward It), 'Sil' (Delete It), 'Asla Spam Kutusuna Gönderme' (Never Send It To Spam), 'Her Zaman Önemli Olarak İşaretle' (Always Mark It As Important) ve 'Hiçbir Zaman Önemli Olarak İşaretleme' (Never Mark It As Important) seçenekleri bizi karşılıyor.

'Gelen Kutusunu Atla [Arşivle]' seçeneği; gelen epostayı arşivler ve gelen kutusunda göstermez. 'Okundu Olarak İşaretle' seçeneği; gelen epostayı otomatik olarak okunmuş sayar. 'Yıldızla' seçeneği; gelen epostayı sizin yerinize yıldızlar. 'Etiketi Uygula' seçeneği; gelen epostayı, önceden tanımlandığınız bir şekilde etiketler. 'Yönlendir' seçeneği; gelen epostayı belirttiğiniz bir adrese gönderir. 'Sil' seçeneği; gelen epostayı direk çöp kutusuna taşır. 'Asla Spam Kutusuna Gönderme' seçeneği; epostalarınızı spame düşmekten korur (önemli postalarınız için kullanabilirsiniz) ve epostalarınızı 'Her Zaman Önemli Olarak İşaretle' ile önemli posta olarak tanımlayabilir  ya da 'Hiçbir Zaman Önemli Olarak İşaretleme' ile tersini yapabilirsiniz.

Şahsen Facebook'tan gelen epostaları filtrelemek için; 'Gelen Kutusunu Atla', 'Etiketi Uygula',  'Asla Spam Kutusuna Gönderme' ve 'Hiçbir Zaman Önemli Olarak İşaretleme' seçeneklerini kullanıyorum. Etiket olarak 'social' altında 'facebook'u kullanmaktayım. 'social' altında, 'twitter', 'linkedin' gibi etiketlerim var ve benzer filtreleri o ağlar için de kullanıyorum.

'Filtre Oluştur'un (Create Filter) sağında göreceğiniz 'Filtreyi Eşleşen X İletiye De Uygula'yı (Also Apply Filter to X Matching Conversations) seçerek, filtrenizin kapsadığı halihazırdaki epostalar için de filtrenin etkinleşmesini sağlayabilirsiniz.

İşte böylece Facebook'tan gelen epostaları filtrelemiş olduk.

Filtrelerinizi kendiniz oluşturabileceğiniz gibi, internette arama yaparak da çeşitli filtrelere ulaşabilir ve bunları aşağıda anlatacağım şekilde Gmail hesabınıza yükleyebilirsiniz.

Filtreler sayfasında 'Filtreleri İçe Aktar'a (Import Filters) tıklayın. Hemen aşağıda açılan panelde, 'Dosya Seç'e (Choose File) tıklayıp filtrenizi tanıtın ve sonra 'Dosya Aç'a (Open File) tıklayın.


Filtre otomatik olarak oluşturulacak ve onayınıza sunulacaktır. 'Yeni Filtreleri Varolan Epostalara Uygula' (Apply New Filters to Existing Email) seçeneği işaretledikten sonra 'Filtreleri Oluştur'a (Create Filters) tıklarsanız; filtrenizi, halihazırdaki epostalara da uygulanmış şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.


Gmail filtrelerini oluşturmak ve kullanmak, tamamen sizin ihtiyaçlarınıza ve yaratıcılığınıza kalmış bir durum. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; bu filtreler hayatınızı çok kolaylaştıracak.

Bir sonraki hayatı kolaylaştıran yazımda görüşmek üzere...

Not: Hayatınızı kolaylaştırmak adına yapabileceğiniz şeyleri bana sorabilir ya da benimle paylaşabilirsiniz...

2 yorum

  1. mesela x@yahoo.com dan geken mailleri kendi olusturdugum bir klasorun icine atmak ve o klasorunde gounmez olmasini istiyorum.Mumkunmu

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Belirli adresten gelen epostaları bir klasörde toplamak 'Kimden: x@yahoo.com' değeri ve 'Etiketi Uygula: blabla' ile mümkün. Ancak klasörü gerçek anlamda görünmez yapmak mümkün değil, ancak 'More'a basılmadan gözükmemesini sağlayabilirsiniz, onun için de Ayarlar - Etiketler'de ilgili etiket için 'Gizle' diyebilirsiniz.

      Sil

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...