OKCK.net Üzerine Kısa Bir Röportaj

*** Bu röportaj, 13 Mayıs 2009 tarihinde 'Bu Blogu Unutma!' adlı sitede Eray Usta tarafından yapılmıştır. Röportaj metninde güncellemeler yapılmıştır.

Blogunuzu Hangi Tarihte Açtınız?
Şuan kullanmakta olduğum blogspottaki geçişim 5 yılı buldu. Öncesinde domain ve host alarak ya da çeşitli ücretsiz sitelerde barındırarak daha sonra blog olarak adlandırılan kişisel site tadında çalışmalarım olmuştu. Oralardan kurtarabildiklerimi de şuanki bloguma ekledim ve eklemeye devam ediyorum zaten.

Blogunuzun İsmi Nereden Geliyor?
Şu zamana kadar pek çok isim değiştirdim. Uzun bir süre 'En Şeffaf İnsan' olarak gitti, ki sadece internette değil her yerde olduğum gibi gözükmeyi severim. Sonra daha kişisel olarak 'Sadece Ben' oldu, ama bunun da çok dar alanı kapsadığını düşündüm. Uzun bir süre 'Sadece İnsan' ismini kullandım; 'insan' kavramı benim için oldukça değerli ve içi dolu bir kavram. Uzun bir süredir kendi ismimi kullanıyorum, çünkü 'Oğuz Kaan Çağatay Kılınç'ın da artık bir marka değeri var ;)

Blogunuz Hangi Alt Yapıyı Kullanıyor?
Blogspot... Hosting derdiyle uğraşmak istemediğim için...

Blogunuzun Teması Nedir? Kendi Temanızsa Kodlaması ve Logosu Kim(ler)e Ait?
Kullandığım tema, beğendiğim bir çok temanın özelliklerinin birleştirilmiş ve sonra da kendi tarzımla renklendirilmiş hali. Halen ara ara tasarımda düzenlemelere gidiyorum.

Blogunuzun Dmoz Kaydı Var Mı?
Hayır, yok. Açıkçası hiç başvuruda da bulunmadım, gerek duymadım.

Blogunuzu Günlük Kaç Kişi Ziyaret Ediyor?
Günde 50 - 60 kişi gelmekte. Bu sayı ayda 15 - 20 girdi için iki katına, 30 - 40 girdi için 3-4 katına çıkabiliyor. Tamamen benim yazma performansımla alakalı bir durum. O nedenle çok ama çok değişken.

Blogunuz İçin Hangi Online Servislerden Yararlanıyorsunuz?
  • Who's Amung Us: Sitedeki online ziyaretçi sayısını harita üzerinde gösteriyor.
  • Feedburner : Sitemin RSS sağlayıcısı.
  • Twitter : Sağ sütunda o andaki twitimi paylaştığım bir alan mevcut.
  • AddThis : Beğenilen yazılarımın paylaşılabilmesi için kullandığım bir servis, çok kullanışlı.

Ajax ve Jquery Gibi Son Dönemin Popüler Dillerini Blogunuzda Kullanıyor Musunuz? 
Çok yoğun olmamakla birlikte, bloga işlevsellik kattığı sürece kullanmaktan çekinmiyorum.

Siteniz İçinde Reklam Bulunuyor Mu?
Cevap: Şuan yok. Google AdSense ve Bumerang kullanmışlığım var ama boş yere döndükleri sonucuna vardım ve kaldırdım. Ama birisi gelip de blogumun herhangi bir yerine karşılığını ödeyerek bir reklam vermek istese hayır demem, sonuçta öğrenciyiz ;)

Blogunuzu Ücretsiz Bir Serviste Kullanmak İsteseydiniz Hangisini Kullanırdınız?
Kesinlikle Blogspot, ki hali hazırda kullanmaktayım da. Ücretsiz olmasına karşın tasarımını dilediğimce değiştirebilmem, arkasında var olan Google güvencesi ve sürekli geliştirilmesi beni kendine bağlıyor. Bir de ajax kodları ve temel resimler için dahili olarak ufak bir alan sağlasa harika olacak.

Blogunuza Yazı Eklerken Hangi Hizmet veya Masaüstü Yazılımını Kullanıyorsunuz?
Yönetim paneline girip yazıyı ekliyorum, böylesi daha çok işime geliyor.

Sitenizi Barındırdığınız ve/ya Domaini Satın Aldığınız Firma(lar) Hakkında Bilgi Verir Misiniz?
Blogumu Blogspot üzerinde barındırıyorum, domainimi ise TurHost'tan aldım. TurHost'a her zaman güvenmişimdir, çok kaliteli bir firma.

Sitenizin Aylık Harcadığı Bant Genişliği ve Kullandığı Alan Ne Kadar?
Bilmiyorum, ama çok olmasa gerek... Google Amca'ya sormak lazım ;)

Blogunuzu Bir Kaç Cümle İle Anlatır Mısınız?
Blogum benim vazgeçilmez bir parçam. Mümkün olduğunca insana dair şeylere yer vermeye çalışıyorum. Genellikle kendimi kısıtlamadan ve hatta zayıf yönlerimi dahi afişe eden yazılar yazıyorum. Günlük hayatta yaşadığım herşeyi bloguma aktarmaya çalışıyorum. Blogumdaki birkaç yazı çeşitli dergilerde yayınlandı, konunun otoritelerinden (blog camiasından değil, yazar camiasından) çok olumlu geri dönüşler aldım. Birkaç yıl sonra, seçtiğim blog yazılarımdan bir derleme yaparak bir kitap bastırmayı da düşünüyorum.

Oğuz Kaan, cevapların için teşekkürler... Ben de blogunu inceledim fırsattan istifade, bloguna bakınca sanki kendine has bir hostta istediğin gibi şekle sokmuşsun gibi duruyor. Tebrik ederim. :)

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...