Yeni Ben İçin Yenilenmiş Bir Logo

Sevgili Okuyucularım,

Bugün sizlere 2,5 yıl sonra yenilediğim logom ve detaylarından bahsedeceğim.

Beni takip edenler bilir, 2012 benim için bir milat oldu. Hayatımdaki üç vazgeçilmezimin ikisinden vazgeçtim; 6,5 yıllık ilişkimi sonlandırıp yeni bir ilişkiye başladım ve 3 yıldır içinde aktif bir biçimde rol aldığım ve eşbaşkanlığı ile webmasterlığını yürüttüğüm BUCampus'ten ayrıldım. Zorlu bir evrim süreci oldu, halen etkileri sürmekte.

Üç vazgeçilmezimden, vazgeçemediğim ve vazgeçmeyeceğim şey ise; 2004 yılından beri açık olan bu blogum. Halihazırda içerdiği yüzlerce yazı ve içerisine eklenmeyi bekleyen bir o kadar içerikle, her zaman çok özel bir yeri oldu blogumun benim hayatımda.

İşte benim için çok ama çok özel bir yeri olan bu blogumun, oldukça anlamlı bir de logosu var 2009'dan beri.

İşte bu logoda, yaşadığım evrim ve kazandığım profesyonellikle birlikte bir takım değişiklikler yapmam gerekiyordu.

Bu bağlamda, öncelikle logomdaki 'Martı, Gökkuşağı, Papatya' üçlemesini ele aldım. Bu üçlemedeki 'Papatya' figürü, eski sevgilimi temsil ediyordu; bu nedenle logomda artık yeri olmadığına karar verdim. 'Martı' ve 'Gökkuşağı' figürleriyse varlıklarını benliğimde devam ettirdikleri için yeni logomda da yer alacaklardı.

Yeni logomda gerçekleştirmek istediğim diğer bir şey ise; sadelikti. Gereksiz tüm detaylardan logomu arındırmalı ve kafamı rahatlattığım gibi sembolümü de rahatlatmalıydım. Ayrıca logomdaki öğeleri bir bütünlük içinde sunmak isteğim de mevcuttu.

Tüm isteklerimi uygulamaya döktüğümde ise, işte aşağıdaki logoyu tasarladım...

Önceki logomla somut bir kıyaslama yapmam gerekirse:

  • 'Martı' figürünü tüm detaylarından arındırarak, deniz ve göğü bir arada simgelemesi için rengini mavi yaptım.
  • 'Gökkuşağı' figüründeki keskin geçişleri, yumuşak ve akıcı geçişlerle değiştirdim.
  • 'Papatya' figürünü tamamen kaldırdım.
  • 'OKCK.net' tanımlamasını logoya yamamadım, logonun kendisi haline getirdim.
  • 'Martı' ve 'Gökkuşağı' figürlerini, ismimin baş harfi olan 'O' harfinde bütünleştirdim. Bu ifade ile aynı zamanda, her şeyin başlangıç noktası olan 'Origin'e de gönderme yaptım.
  • Logodaki yazı karakteri olarak kullandığım 'MoolBoran' yazı tipiyle, hem sade hem kıvrımlı hem de akıcı bir tat yarattım.
Logonun tasarımı, 2 saat sürdü. Logonun son haline ulaşana kadar, 6 değişik logo tasarladım. Evrim geçirerek ilerleyen süreçteki 7. logo, yeni logom ünvanını kazandı ;)

Bir önceki logo çalışmamdan farklı olarak, logomun ikon ve koyu zemin çalışmalarını da aşağıda görebilirsiniz. 


Yenilenen logomla paralel olarak, blogumun tasarımında da bir takım değişiklikler oldu ve olmaya devam edecek.

Son Olarak...

Yeni logom fazlasıyla içime sindi. Ben yapmış olmama rağmen, öncekinin gerçekten çok kötü olduğunu düşünüyorum bu logo ile kıyaslandığında :) Önümüzdeki günlerde, farklı tasarım çalışmalarımla sizlerle birlikte olmaya devam edeceğim.

Sağlık, Mutluluk, Aşk, Huzur ve Başarı Sizlerle Olsun...

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...