BOUNterview'in Geçmişine Ufak Bir Yolculuk...

Bugün sizlerle kısa sürede oldukça güzel işlere imza atmış bir ekibi ve ekibin geçmişini paylaşmak istiyorum, bu ekip BOUNterview. Öncelikle BOUNterview'in bendeki yerinin çok ayrı olduğunu belirtmek isterim; çünkü, hem ekiple şahsen önceden ciddi bir bağlantım var, hem de ekip içinde benim için yeri ayrı olan özellikle iki isim var: Atakan Şeniz ve Ahmet Kemal Sürmeli. Ancak şunu da eklemek isterim ki, önceden birlikte çalıştığım Tuba Aydın, Hazal Gündüz  ve Nihal Karaman da oldukça sevdiğim ve saygı duyduğum arkadaşlar.

BOUNterview kendisini "Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri tarafından kurulmuş bir röportaj ekibi" olarak tanımlıyor ve amacının "medya dünyasının renkli kişiliklerini daha yakından tanımak ve tanıtmak" olduğunu belirtiyor. Ekip sadece Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden oluşuyor ve ekipte Atakan Şeniz, Ahmet Kemal Sürmeli, Hazal Gündüz, Tuba Aydın, Nihal Karaman, Duygu Karasapan, Ülber Onur Akın, Seren Ateş, Çağdaş Çetinkaya, Ahmet Fatih Sanan, Melisa Atay ve Nergis Aksaç yer alıyor.

BOUNterview'in ekibiyle önceden ciddi bir bağlantım olduğunu belirtmiştim. Bu bağlantı BUCampus dönemime denk gelmekte. Şimdi sizlerle Atakan Şeniz ile tanışmamızdan başlayan ve BOUNterview'in kurulmasına kadar geçen süreci anlatmak istiyorum. Zaten ekiple de bu süreç içerisinde tanışmış oldum.

Sevgili Atakan Şeniz ile 2011 yılının bahar aylarında bir araya geldik. Kendisi o sıralarda özel bir bölgesel radyoda program yapmakta, bense BUCampus'te eşbaşkan olarak görevimi sürdürmekteydim. Atakan, BUCampus Team'e katılmak için başvurmuştu ve bizim de o gün yaptığımız şey benim öngörüşme olarak tanımladığım ama esasen birbirimizi tanımak için çalışma odaklı bir sohbetti. Atakan'ın seviyeli üslubu, alanında oldukça deneyimli olması ve özellikle de gerçekçi yaklaşımları, aramızda güzel bir bağın oluşmasını sağladı. O gün oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdik ve birlikte neler yapabileceğimizi gördükçe daha da bağlandık.

Görüşmeyi bahar ayında, yani üniversite döneminin sonunda, yaptığımız için sonrasında biraz koptuk. Malum araya yaz tatili giriyor, bu dönemde üniversiteler tatile girdiği gibi, radyolar da sezon değiştiriyor. Yani iki taraflı bir kopma gerçekleşti. Ama açıkçası Atakan gibi bir değer ile de iletişimimi kaybetmek istemiyordum.

O yaz BUCampus olarak altyapımızı güçlendirmek için çeşitli çalışmalar yaptık, her hafta İstanbul'da olan ve şuan bazıları BOUNterview'de de olan ekip üyelerimizle toplantılar yaptık. 2011 dönemi açılırken de, ortağımla birlikte 12 saatlik nöbetlerle 7/24 Boğaziçi'ne yeni gelen öğrencilerin sorularını cevaplayarak ve ciddi bir tanıtım çalışması yaparak, yeni gelenler arasındaki bilinirliğimizi artırdık. Bu çalışmalarla birlikte BUCampus Team'e başvurular artmaya, dolayısıyla ekibimiz büyümeye başladı.

Başvurular geledursun, aklımda Atakan ile yeniden bir araya gelmek, aradaki kesintiye rağmen ekibimizde varlık göstermek isteyip istemediğini sormak ve hatta yer alması için ikna etmek vardı. Çünkü Atakan hedefleri olan, hedeflerine ulaşmak için üzerine düşeni yerine getiren, yerini bilip alçakgönüllüğünü korumayı başaran ve en önemlisi de kendisiyle güzel bir uyum yakalamış olduğum bir kişiydi. Atakan ile yeniden iletişime geçtim ve ekibe davet ettim, zaten kendisi de katılmak istiyormuş. Böylece Atakan Şeniz, BUCampus Team'e katılmış oldu.

BUCampus'te çok fazla çalışma alanı olduğu için, çalışma alanlarını ve ekibi ikiye böldük. Böylece Atakan ile aynı ekipte çalışma fırsatımız doğmuş oldu. Atakan'ın radyo programcılığındaki deneyimlerini de dikkate alarak, BUCampus'un bir radyo programının olmasının gerektiğini düşündük. Bunun için öncelikle Radyo Boğaziçi ile iletişime geçtik, düşüncemize olumlu yaklaştılar; ancak taşınma sürecinde oldukları için bir süre yayın yapamayacaklarını nezaketle belirttiler. Bu durumda rotamızı bölgesel ve ulusal radyolarla iletişime geçmeye karar verdik.

Radyolarla iletişime geçme süreciyle sevgili Atakan tüm olanaklarını kullanarak insanüstü bir eforla çabalayadursun, biraz da Ahmet Kemal Sürmeli'den bahsetmek istiyorum. BUCampus'un Kilyos'taki ilk resmi tanıtımından sonra tanıştım kendisiyle. İlk tanışmamızda oldukça heyecanlıydı ve doğru şekilde yönlendirilmesi gerekiyordu, ilk cümlesi de "Ben ne yapabilirim? Metal müzik üzerine blog yazabilirim ben..." oldu. Konu bloglarsa elbette benim ekibimde yer alacaktı. 

Sevgili Ahmet Kemal Sürmeli, ekibe ilk katıldığında biraz fazla dikkat çekti! Bana gelen dönütler, ekipteki diğer üyelerin bir çoğunun Ahmet Kemal'den biraz rahatsızlık duyduğu yönündeydi, çünkü fazla girişkendi. Ama Ahmet Kemal'deki ışığı görmüştüm, birçok kereler özel olarak bir abi gibi konuştum ki kendisinde de gelişme çabası vardı. Girişkenliğini çalışmalara yönlendirdim ve sonuç kesinlikle mükemmeldi. Sevgili Ahmet Kemal, çok kısa sürede çok güzel bir gelişmim yaşadı ve ekibimin en önemli üyelerinden biri haline geldi.

Ahmet Kemal, BUCampus'un röportaj çalışmalarını üstlendi. BUCampus olarak düşüncemiz, "BUCampus Press" adı altında mezunlarla, hocalarla ve hatta öğrencilerle röportaj yapıp yayınlamaktı, ki Masis Aram Gözbek ile de bir röportaj yapmıştık. Bu noktada Ahmet Kemal, Erdem Tatar ve Doğu Yücel ile röportaj yapabileceğini belirtti ve hemen ardından Erdem Bey ile bir röportaj ayarladı. Röportajlar için kendi cebinden bir ses kayıt cihazı dahi alarak, BUCampus Press'in hizmetine sundu. Böylece röportajlar konusunda dışa açılmış olduk.

BUCampus'te güz döneminin sonlarına doğru çeşitli nedenlerle bir koordinasyon değişimi gerçekleştirdik ve sevgili Atakan Şeniz'i BUCampus Press'in koordinatörlüğüne getirdik. Atakan'ın azmi ve ekiple harika uyumu sayesinde, ekibiyle birlikte, Ceyhun Yılmaz, Bay J, Hopdedik Ayhan, Doğu Yücel, Mabel Matiz, Dj Suat Ateşdağlı gibi isimlerle kısa bir zaman diliminde çok güzel röportajlara imza attılar.

BUCampus'te kış tatiline girmeden önce çeşitli nedenlerle* bir yaprak dökümü yaşandı. Ben de dahil olmak üzere, ekipteki bir çok kişi BUCampus'ten ayrıldı. Bir bakıma bu yaprak dökümü, o vakte kadar olan tüm çalışmaların uçup gitmesi anlamı taşıyacaktı.

Ancak Atakan Şeniz doğru bir karar alarak BOUNterview'i kurdu. BUCampus'teki son zamanlarımda bana da başka bir yapı kurmam ve onun altında çalışmalarımızı devam ettirmemiz teklif edilmişti ekipteki birkaç üye tarafından, ama o zamanlar BUCampus'ten ayrılıp böyle bir şey kurmanın etik olmayacağını düşünmüştüm. Ki Atakan da ekipten ayrılır ayrılmaz BOUNterview'i kurmadı, yani bu konuda etik olmayan bir şey yaptığını iddia edemeyiz.


Şimdi Atakan Şeniz ve ekibi, BOUNterview çatısı altında çok güzel röportajlar yapmaya devam ediyor; Mesut Yar, Ayşe Saran, Bedük, Can Bonomo, Seda Önder, Uğur Babat, Aysu Baceoğlu, Kurtalan Ekspres, Erdil Yaşaroğlu, Kırmızı, Şafak Karaman, Turgay Güler, Ertem Şener, Ali Poyrazoğlu, Ferhan Karaçam, Metin Uca röportajları ile dönemi kapattılar. Yaz dönemi nedeniyle biraz hız kesmiş olsalar da, yeni dönemle birlikte kaliteli yeni projelerle sizlerle buluşmaya hazırlandıklarını söylemiş olayım, güzel sürprizleri olacak sizlere ;)

BOUNterview, röportaj alanındaki boşluğu henüz işin başında olmalarına rağmen oldukça başarılı bir şekilde kapatan bir oluşum. Gelecek yıllarda, kapsama alanlarını daha da genişletip uluslararası isimlerle röportaj yapacaklarına inanıyorum. Hatta ileride ufak bir isim değişikliği ile, röportaj alanında uzmanlaşmış ve deneyimli röportörlerden oluşan çok özel bir ekibe dahi dönüşebilirler. Sevgili Atakan Şeniz'in böylesi özel bir şey yapabileceğine inancım tam...

Başarılar ve Alkışlar Sizinle Olsun Sevgili BOUNterview...

BOUNterview Web Sayfası : www.bounterview.com
Facebook Sayfası : facebook.com/bounterview
Twitter Adresi : twitter.com/bounterview

* Bu nedenlere "BUCampus'teki 3 Yılım" adlı yazı dizisinde yer verilecektir.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...