Boğaziçi Üniversitesi'nin Google Teknolojisini Kullanma Vakti Gelmedi Mi?

Google, 1 Nisan 2004'te 1 GB kapasiteli eposta hizmeti sunacağını ilan ettiğinde, herkes bunun 1 Nisan şakası olduğunu düşünmüştü. Çünkü o zamanlar en yaygın eposta sağlayıcısı Yahoo, sadece 4 MB kapasiteli bir hizmet sunmaktaydı. Google'ın ilan ettiği Gmail hizmeti ile artık hiçbir epostayı silmemiz gerekmeyecekti, ki   Gmail reklamları da bunun üzerinden yürütülmüştü.

Günümüze geldiğimizde Gmail'in kapasitesi 10 GB'a erişti, bazı eposta sağlayıcıları ise limitleri kaldırdı. Ancak pek sevgili üniversitem Boğaziçi Üniversitesi'nin eposta kapasitesi, teknik yetersizliklerden ötürü ancak 50 MB'a çıkabildi. Eklenti ekleme boyutu da 10 GB'lik Gmail'de 25 MB iken, 50 MB'lik kapasiteli üniversitemde15 MB ile kapasitesine göre garip bir seviyede.

Bununla birlikte; mobil cihazların hayatımızda önemli bir yer işgal ettiği ve birçok işimizi cep telefonumuz üzerinden gerçekleştirebildiğimiz bir çağda yaşıyoruz. Bu noktada, Gmail bol seçenekli mobil desteği ile de üniversitemin kullandığı eposta sisteminin çok çok önünde.

Bu negatif yönlerine ek olarak; üniversitemin spam filtrelerinin yeterince başarılı olmaması, eğitim hayatımız bitince eposta adreslerimizden vazgeçmek zorunda kalacak olmamız ve artık standart haline gelmiş yeni teknolojileri çok geriden takip etmesi de, insana artık "Canım üniversitemin artık Google teknolojisini kullanma vakti gelmedi mi?" sorusunu sorduruyor.


Google, eğitim kurumları için Google Apps'in özel bir sürümünü ücretsiz olarak sunmakta. Google Apps'ın Education sürümünde, 25 GB'lik bir eposta hesabı sunulmakta, ki bu boyut halihazırdaki hesaplarımızın 500 katına denk gelmekte. Bu temel artışla birlikte, gelişmiş ve hesabınıza tümleşik olarak takvim, sanal sürücü, online döküman, grupları ve siteler de sağlanmakta. Hangi özelliklerin öğrencilere açılacağı tamamen üniversitenin seçimi.

Dünya çapında 4 milyon kurumun kullandığı Google Apps'in Education sürümünden 16 milyon öğrenci ve öğretmen faydalanmakta.  Kurumlar arasında Virgin America, Jaguar, ITV, Trump Hotel Groups, The Roche Group, American Red Cross bulunmakta. Eğitim kurumları arasında ise Türkiye'den Sabancı Üniversitesi ve Koç Üniversitesi gibi üniversiteler yer almakta.

Google Apps'i Kullanmak İçin 10 Neden

  1. Gmail, yeni neslin en çok kullandığı ve en çok sevdiği eposta sağlayacılarından biri.
  2. Google Apps, IT departmanının üzerindeki iş yükünü azaltacak komple bir çözüm sunuyor.
  3. Google'ın teknik destek ekibi ile koordineli çalışarak, var olan sistemle kolay entegrasyon yapılabiliniyor.
  4. Eposta altyapısının ayakta tutulması için gereken sunucu masraflarından tasarruf ediliyor.
  5. Dört milyon kurumun içine katılınıyor, onlarla etkileşime geçilebiliniyor.
  6. Gizlilik üst düzeyde korunabiliyor.
  7. Güvenlik seçenekleri sürekli geliştiriliyor.
  8. Yeni teknolojiler hiç gecikmeden uygulanıyor.
  9. Kurum ağı içindeki öğrenci ve hocalar, bir grup ya da döküman üzerinde birlikte çalışabiliyor.
  10. Google Destek, olası sorunların çözümü için hazırda bekliyor.
Avantajları bu kadar fazlayken neden üniversitemin bu ve buna benzer teknolojilerden yararlanmak konusunda çekimser davrandığını anlamak cidden çok güç. Canım üniversitem Boğaziçi Üniversitesi'nin de artık çağdışı çözümleri bırakıp en kısa zamanda günümüz teknolojilerinden faydalanmaya başlamasını umut ediyorum... 

O vakte kadar, @boun.edu.tr uzantılı eposta adresinizi "Tüm Eposta Hesaplarınız Bir Arada" başlıklı yazımdaki yönergeleri uygulayarak Gmail hesabınızla entegre edebilirsiniz...

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...