EvArkadaşı.co Üzerine Değerlendirmeler

Boğaziçi Üniversitesi'nden tanıdığım Ata Gür ile proje ortağı Özgür Akçalı'nın bir girişimi olan evarkadasi.co 'dan bahsetmek istiyorum. Aslında Webrazzi'ye yorum olarak ekleyecektim, ama kendini aştığı için yazıya dönüştürmeye karar verdim ;)

Sevgili Ata ile çok sıkı fıkı bir muhabbetimiz olmasa da tanışıklığımız var. Ata Gür ismini duyunca, aklımda olumlu ve kaliteli bir imaj beliriyor. Bu nedenle, Ata'nın adının geçmesi girişime olan ilgimi artırdı.
EvArkadaşı.co basit bir ilan sitesi. Ev arkadaşı ve/ya boş oda arayabiliyor ya da ilan verebiliyorsunuz. "Ev Arkadaşı Arayanlar Doğru Adreste" ise mottosu, ama bana pek bir klişe geldi.

Siteye üyelik, ilan ekleme ve ilan görüntüleme gibi özellikleri oldukça basit. Çok filtreli arama özellikleri de mevcut ki, bir dolu ilan arasında aradığını bulabilmek adına olumlu. Arattığınız ilanları harita üzerinden de görebiliyorsunuz, küçük ama güzel bir işlevsellik.

Sitenin tasarımı ise oldukça dağınık. Oldukça gereksiz boşluklar mevcut ve zamanın oldukça gerisinde bir tasarıma sahip. Web 2.0'ın ilk çıktığı yılları hatırlatıyor bana, şöyle 2006 yıllarını falan. Günümüz tasarımlar daha modern, minimalistik ve olabildiğince de sade (ör; Facebook, Ebay). Bu noktada tasarım açısından sınıfta kaldığını söyleyebilirim sitenin. Ayrıca sitenin mobil versiyonu da yok.

Sitenin Gelir Modeli Doğru Mu?

Webrazzi'deki kullanıcıların üzerine en çok yorum yaptığı konu ise sitenin gelir modeli. Sitede sınırsız mesajlaşmak için ücret ödemeniz gerekmekte. Üç günlük sınırsız mesajlaşma 5tl iken, iki haftalık sınırsız mesajlaşma 15tl. Facebook arkadaşlarınızı davet ederseniz de 5 mesaj hakkı kazanıyorsunuz.


Öncelikle site açılır açılmaz bu tür bir ücretlendirmeye gitmek kullanıcıları korkutmaktan öteye geçmiyor. Kullanıcı "Bana daha ne sundun ki, benden para istiyorsun?" diye sorgulayıp siteyi kullanmayı kesebilir. Ki site kullanıcıları üzerinden gelir modeli oluşturmak da bence hiç doğru değil. Zaten sitenin içeriğini kullanıcılar oluşturuyor, onlar olmasa site bir hiç. Ama üstüne bir de onlardan para isteniyor.

Örneğin; Yemek Sepeti, sipariş veren bizlerden para alıyor mu? Hayır. Bunun yerine alıcı potansiyelini kullanarak yemek firmalarından komisyon alıyor, ki oldukça doğru bir yaklaşım. Ya da YouTube, kullanıcılar video izleyecek diye para alıyor mu? Tabii ki hayır. Bunun yerine reklamlar ve farklı gelir modelleri üzerine yoğunlaşıyor.

Belki Sevgili Ata, bu noktada emlakçılarla anlaşma yoluna gidebilir ki. Tabii en cingöz esnaflardan olan emlakçıları da yola getirmek öyle kolay olmayacaktır. %12'lik komisyonuyla bu işe biraz para yatırır emlakçılar diye düşünürseniz hata edersiniz, çünkü oldukça açgözlü olabiliyor pek çoğu.

İlla ki kullanıcılar üzerinden bir gelir modeli oluşturulacaksa da; sitenin kullanıcı kitlesi oturduktan ve içerik zenginleştikten sonra, abartılı olmayan ve siteyi kullanmayı engellemeyecek çeşitli kısıtlamalara gidip uygun fiyatlı üyelik seçenekleri konabilir. Örneğin detaylı arama sadece ücretli üyelere açık olabilir (bkz. Linkedin) ya da ücretli üyelerin ilanları üst sıralarda gösterilebilir (bkz. bir çok ilan sitesindeki vitrin özelliği). Ancak ek özelliklerin bedeli de aylık 5-10tl'yi geçmemeli.

Ya Peki İçerikler Nasıl Kontrol Edilecek?

Aslında sitenin iş modelinden öte sorgulanması gereken bir konu da içeriklerin kontrolü. Tüm Türkiye'deki kullanıcılara açık olan bir siteden ve içerik kopyalarak çöp içerik oluşturmakta pek bir başarılı (!) olan bir ülkenin kullanıcılarından bahsediyoruz.

Bu noktada soruyorum: Gelen ilanların güncelliği nasıl sağlanacak, eskiyen ilanları yayından kim kaldıracak, ileride onbinlere ulaşabilecek ilanların güvenilirliği nasıl kontrol edilecek? Tüm bunlarla nasıl baş edilecek?

En basitinden bir Bildirgeç örneği var elimizde. Bir süre sonra editörler artık gönderilen içerikleri kontrol etmeye yetişemez olmuşlardı ve sitenin sonu da hızla gelmişti. Üstüne üstlük artan içerik ve trafik yoğunluğunun gerektirdiği sunucu masrafları da cabası.

Ya Diğer Konular?

Webrazzi'de sitenin üzerinde 1 yıldır çalışıldığından bahsedilmiş. Ancak ne yazık ki bu konuda ciddi şüphelerim var. Site sanki daha çok yaz dönemine ve sonrasındaki Eylül ayı dönemine yetiştirilmeye çalışılmış gibi duruyor. Henüz BETA aşamasında olduğu için böyle bir hissiyat uyandırmakta olduğunu diliyorum.

Bu arada üzerinden gelir elde edileceği açık bir şekilde ifade edilen sitenin, herhangi bir şirket adı altında faaliyet göstermiyor oluşu da ciddi bir soruna dönüşebilir. Bu konuda dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum.

Son Söz...

EvArkadaşı.co iyi niyetli bir girişim olsa da, pek gelecek görmüyorum bu haliyle ne yazık ki...

Dilerim iş modelleri ve site üzerinde daha fazla kafa yorup uzun soluklu bir girişime dönüştürebilirler.

Başarılar sizinle olsun, Ata ve Özgür...

2 yorum

  1. Oguz, cok tesekkurler, gayet guzel bir inceleme olmus. Su an hala feedback toplama asamasindayiz, zaten bu yuzden hala beta versiyonundayiz, kalan gelistirmeleri yaparken senin fikirlerini de cok dikkate alacagimizdan emin olabilirsin :) incelemen de gayet guzel olmus, ellerine saglik. Gelismeler icin bizi takipte kal ;)

    YanıtlaSil
  2. Ben teşekkür ederim Ata, bazen "Acaba fazla ileri mi gittim?" dediğim eleştirilerime bu şekilde güzel yanıt verdiğiniz için. Aklı başında ve kendini geliştirmeye açık insanın hali bir başka oluyor ;) Yazıda da belirttiğim gibi, umarım uzun soluklu bir girişime dönüştürebilirsiniz. Senin adına çok sevinir ve mutlu olurum ;)

    YanıtlaSil

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...