Tüm Eposta Hesaplarınız Bir Arada

Gmail ilk çıktığından beri kullanan biriyim. Geniş kapasitesi, temiz arayüzü, gelişmiş seçenekleri ile oldukça kullanışlı bir eposta servisi. Gmail'in gelişmiş özelliklerinden en sevdiğim ikisi de 'Hayatı Kolaylaştıran Gmail Filtreleri' başlıklı yazımda anlattığım filtreler ile bu yazımda anlatacağım hesaplar özellikleri.

Bu yazımda postaları başka bir adresten gönderme ve diğer hesaplardaki postaları kontrol etme özelliklerinden bahsedip bu özellikleri nasıl kullanabileceğinizi göstereceğim. Örnekleri @boun.edu.tr uzantılı eposta adresim üzerinden gerçekleştireceğim.

Postaları Başka Bir Adresten Gönder

Bu özellik; diğer eposta adresleriniz üzerinden gönderim yapıyormuşsunuz gibi Gmail hesabınız üzerinden gönderim yapabilmenizi sağlar. Karşı tarafa ilettiğiniz epostanın gönderici kısmında, diğer eposta adresiniz yer alır. Bu özellik, özellikle diğer hesaplarınızdaki epostaları Gmail üzerinden kontrol ediyorsanız çok işlevsel oluyor. Çünkü Gmail üzerinden baktığınız epostaya, yine Gmail üzerinden ama diğer adresinizden gönderiyormuşsunuz gibi cevap verebiliyorsunuz.


'Ayarlar'da, 'Postaları Şu Adresten Gönder' alanında 'Sahip Olduğunuz Başka Bir E-posta Adresi Ekleyin'e tıklayın. Açılan pencerede 'Ad' kısmına diğer epostada kullandığınız adınızı, 'Eposta Adresi'ne diğer eposta adresinizi yazın. Yanıtların halihazırda kullanmak istediğiniz Gmail hesabınıza ya da bambaşka bir eposta hesabına gönderilmesini isterseniz 'Başka Bir Yanıt Eposta Adresi Belirtin'e tıklayın ve 'Yanıt Adresi'ne yanıtların iletilmesini istediğiniz eposta adresini yazın. 'Takma Admış Gibi Davran'ı seçili bırakın.


Sonraki adımda size, epostanın hangi sunucular üzerinden gönderilmesini istediğinizi soracak. En basiti ve başarılısı 'Gmail Üzerinden Gönder' özelliğini kullanmak. Böylece eposta sunucunuzun kısıtlamalarına maruz kalmak zorunda kalmazsınız. Ör: Eposta eklentisi olarak 25MB'a değil de 10MB'a izin verilmesi.


Bir sonraki adımda sizden, eklediğiniz eposta adresinin size ait olduğunu doğrulamanızı isteyecek. 'Doğrulamayı Gönder'e tıkladığınızda, eklediğiniz eposta adresine bir doğrulama kodu gidecek. Gelen doğrulama kodunu buradaki ilgili alana girip 'Doğrula' diyebileceğiniz gibi, size gelen eposta adresindeki bağlantıya tıklayarak da onaylamayı yapabilirsiniz.


İşlem bu kadar basit. Artık diğer eposta adresinizden gönderiyormuş gibi, Gmail adresiniz üzerinden eposta gönderebilirsiniz.

Diğer Hesaplardaki Epostayı Kontrol Et

Bu özellik; POP3 destekleyen eposta hesaplarınızı kontrol eder ve oradaki epostaları sizin talimatlarınıza göre Gmail hesabınıza aktarır. Böylece diğer eposta hesabınızın gelen kutusu 50MB olsa bile, siz oradaki epostaları orada bırakmayıp Gmail adresinize aktaracağınız için kota sorunları ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca Gmail gelişmiş spam filtreleri ile reklam postalarından da kolaylıkla yakanızı kurtarabilirsiniz.

'Ayarlar'da, 'Diğer Hesaplardaki Epostayı Kontrol Et (POP3 Kullanarak)' alanında 'Sahip Olduğunuz Bir POP3 Hesabı Ekleyin'e tıklayın. Açılan pencerede 'Eposta Adresi' kısmına, eklemek istediğiniz adresi girin.


Sonraki adımda detaylarla ilgileneceğiz. 'Kullanıcı Adı' eposta adresiniz baz alınarak otomatik eklenmiş görebilirsiniz. Bazı durumlarda o kullanıcı adının ardına @ işaretinden sonraki kısmı da girmeniz gerekebilir, bunun gerekip gerekmediğini deneyip göreceksiniz. 'Şifre' alanına eklemek istediğiniz adresin şifresini gireceksiniz. 'POP Sunucusu' ve 'Bağlantı Noktası' bilgileri Gmail tarafından çoğunlukla doğru olarak karşı sunucudan çekiliyor. Ancak olası hatalı durumlar için endişe etmenize gerek yok; çünkü çoğunlukla bu bilgiler eposta servis sağlayıcısının sitesinde bilgi olarak yer alıyor.

'Alınan İletinin Bir Kopyasını Sunucuda Bırak' seçeneği; eklediğiniz eposta adresinden Gmail'e transfer edilen epostanın bir yedeğini saklıyor. Düşük kapasiteli bir hesap ekliyorsanız, bunu seçili hale getirmeyin. Aksi takdirde, diğer eposta kutunuz dolacak ve yeni eposta alamaz hale geleceksiniz.

'Eposta Alırken Her Zaman Güvenli Bağlantı (SSL) Kullan' seçeneğini seçili olarak bırakın. Epostalarınızın transferinin güvenlik derecesini yükseltecektir, kim daha güvenli bir transfer istemez ki?

'Gelen İletileri Etiketle' seçeneği; eklediğiniz eposta adresinden gelen tüm epostaları bir etiket altında toplamanızı, böylece Gmail'inizdeki diğer epostalar arasında kolayca fark edebilmenizi sağlayacaktır. Ben bu etiketi kendim seçmeyi seviyorum. Bu nedenle 'Yeni Etiket Ekle' diyerek eklediğim eposta adresi için uygun ve basit bir etiket seçiyorum.

'Gelen İletileri Arşivle' seçeneği ile; eklediğiniz eposta adresinden gelen epostaların, Gmail'in gelen kutusunda değil de sadece ilgili etiket altında gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak gelen epostaları atlamamak için bu seçeneği seçili hale getirmeyi tavsiye etmiyorum açıkçası.


'Hesap Ekle' dediğinizde yaptığınız işlemlerde bir problem yoksa, pencere kapanacak ve hesabınız kontrol edilecektir. Hesabınız en son ne zaman kontrol edildiğini de 'Ayarlar'da, 'Diğer Hesaplardaki Epostayı Kontrol Et (POP3 Kullanarak)' alanında görebilir ve otomatik olarak belli aralıklarla kontrol edilen hesabınızın manuel olarak da kontrol edilmesini 'Şimdi Postaları Kontrol Et'e basarak sağlayabilirsiniz.

Bu işlem ile de, artık diğer eposta adresinize hiç giriş yapmaya ihtiyaç duymayacaksınız. Benim gibi bir süre sonra o eposta adresinizin şifresini bile unutabilirsiniz.

* POP3 desteğini Yahoo!'da sadece Plus kullanıcıları kullanabilir.

Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri İçin...

@boun.edu.tr uzantılı eposta adresinizi, Gmail hesabınıza anlattığım şekilde ekledikten sonra aklınızda bulunması gereken ufak bir detaydan bahsetmek istiyorum.


@boun.edu.tr uzantılı eposta adresiniz ile, postaları başka bir adresten gönderme özelliği ile Gmail üzerinden eposta yollayabilirsiniz ve göndereceğiniz epostaya 25MB'lık dosya ekleyebilirsiniz.

Ancak karşı taraf size benzer dosya boyutu ile cevap vermek isterse sorun yaşayacaktır. Hatta dün gerçekleştirdiğim testte, @boun.edu.tr ile kendi sunucuları üzerinden 15MB ekli eposta gönderip alabileceğimiz iddia edilmesine rağmen 11MB'lık bir epostayı ne gönderebildi ne alabildi.

Bu büyük boyutlu dosyalar alıp verme de sorun yaşamamak için; postaları başka bir adresten gönderme özelliğinde 'Yanıt Adresi'ne Gmail adresinizi de ekleyin. Bu küçük detay hayat kurtarıcı olabilir ;)

Elbette bu detay, büyük dosya boyutlarında eklere izin vermeyen diğer eposta sunucuları için de geçerli...

Bir sonraki hayatı kolaylaştıran yazımda görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın...

Not: Hayatınızı kolaylaştırmak adına yapabileceğiniz şeyleri bana sorabilir ya da benimle paylaşabilirsiniz...

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...