Boğaziçi Üniversitesi'ne İçeriği Kopyalamak Yakışmadı...

İnternet dünyasında içerik üretenlerin korkulu rüyası ve başa çıkılamaz derdidir ürettikleri içeriklerin birileri tarafından kopyalanıp kendilerininmiş gibi paylaşılması. Düpedüz hırsızlıktır aslında, başka da tarifi de yoktur.

Blogumda 500'e yakın yazı olduğunu düşündüğümüzde benim de başıma sıklıkla gelen bir durum bu. Bu duruma artık alışmak ya da 'Beğeniliyor ki çalınıyor!' demek isterdim ama diyemiyorum; çünkü hiç sevimli bir durum değil ve insanın kendini aptal gibi hissetmesine neden oluyor.

İşte bu içeriklerimin (ç)alınması kervanına Boğaziçi Üniversitesi'nin Resmi Facebook sayfası da katıldı. Açıkçası bu hatayı en son yapacağını düşündüğüm sayfaydı ama yaptı işte. Yazının devamına geçmeden önce uyarmak isterim, Boğaziçi Üniversitesi'nin sosyal medya ekibinin yaptığı hatalar Boğaziçi Üniversitesi'ne fatura edilemez ve benim de sitemim üniversiteye değil o ekibe.

20 Eylül 2012 Perşembe günü Boğaziçi Üniversitesi Resmi İnternet Sitesi'nde 'Üniversiteyi Tanıma (Oryantasyon) Programı'nın duyurusu yapılır yapılmaz, üniversitemin Facebook'taki sayfasına gidip etkinliğe ait eventin oluşturulup oluşturulmadığını kontrol ettim. Amacım eventi, etkin olduğum sayfa ve gruplarda paylaşarak tanıtılmasını sağlamaktı. Ancak oluşturulmadığını görünce de, yeni gelen arkadaşlarımız bu önemli iki günü es geçmesin diyerek bir event oluşturdum.

O günden bugüne, tüm kulüplerin Facebook profil, sayfa ve gruplarını dolaşarak etkinlik detaylarını bir araya getirdim. Hatta henüz tanışma toplantısının eventini oluşturmamış ya da duyurularını yapmamış bazı kulüplerin, bu eventleri oluşturup duyurularını yapmasını teşvik ettim.

Tanrım Birbirlerine Ne Kadar Da Benziyorlar!!!
'Boğaziçi Üniversitesi Oryantasyon Günleri 25-26 Eylül 2012' adıyla oluşturduğum eventin geniş kitlelere ulaşması için etkin çaba sarf ettim ve halihazırda etkinliğe 300'den fazla kişinin katılacağını belirtmesini sağladım.

Ama az önce resmen beni şok eden ve hayal kırıklığına uğratan bir manzara ile karşılaştım. Boğaziçi Üniversitesi'nin Resmi Facebook Sayfası, tarafımca oluşturulup geniş kitlelere ulaştırılan event içeriğini hiçbir haber vermeye ihtiyaç duymadan ve sadece fotoğrafı değiştirip başlığıyla birlikte birebir kopyalayarak kendi eventini oluşturarak sayfa üzerinden paylaşmış.

Bu kopyalama bir üniversitenin resmi sayfasına yakışan bir durum değil. Özgün içerik üretilemeyecekse, içeriği Boğaziçili bir öğrenci tarafından oluşturulmuş ve halihazırda 300'den fazla kişiye ulaşmış bir event de sayfa üzerinden paylaşılabilirdi.


Bu İlk Vukuat Değil...

Açıkçası bu Boğaziçi Üniversitesi'nin Resmi Facebook Sayfası'nın ilk vukuatı da değil. Bundan önce de sayfa üzerinden yapılan ve toplam beğenilerin kıstas alındığı 'Finaller', 'Consent Request' ve 'Boğaziçi'ne Nasıl Hazırlanıyorsun?' konulu yarışmalarıyla da tehlikeli adımlar atmıştı. 'Facebook Sayfa Koşulları - Promosyonlar' alanında yer alan şartlara göre,
  • Facebook'taki promosyonlar Facebook.com'daki uygulamalar ile, Tuval Sayfası ya da Sayfa Uygulaması üzerinde idare edilmelidir.
  • Promosyonun hiçbir şekilde Facebook sponsorluğu, desteği ya da idaresi altında olmadığının ve Facebook ile herhangi bir ilişkisi bulunmadığı belirtilmelidir.
  • Beğen düğmesi gibi herhangi bir Facebook özelliği veya fonksiyonu bir promosyonun oylama düzeneği olarak kullanılamaz.
  • Kazananlara kazandıkları, örneğin, Facebook mesajları, sohbet veya profil (zaman tüneli) ya da Sayfa gönderileriyle Facebook üzerinden bildirilemez.
Bu şartların ihlali durumunda Facebook, herhangi bir sayfayı kaldırma hakkına sahip. Düşünebiliyor musunuz, 20.000'e yakın Boğaziçili tarafından beğenilmiş bir sayfanın sırf kurallara uymadığı için kaldırıldığını. Şahsen düşünmek istemiyorum, ama olmayacak bir durum da değil...


Ya Peki Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri'ni Engellemesi...

Ve şimdi de şahsen başıma gelmiş bir durum sizlere anlatmak istiyorum. Bireysel olarak her fırsatta Boğaziçi Üniversitesi'nin Resmi Facebook Sayfası'nı Boğaziçililer'e öneren bir kişiyim. Sayfa ilk açıldığından bugüne kadar, elimdeki tüm imkanları kullanarak sayfanın daha geniş kitlelere ulaşması için çabaladım ve çabalamaya da devam ediyorum. 

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine karşılık beklemeden yardımcı olan ve ticari bir kaygı gütmeyen bir grup arkadaştan biriyim. Amacım Boğaziçi ailesini oluşturmak ve onlara hak ettikleri değeri vermek. Bu işi tamamen gönüllü bir şekilde yapıyorum ve yapmaya devam edeceğim. Bunu bir süredir yaptığımdan ötürü; bu benim için bir heves değil, bir yaşam biçimi.

Geçtiğimiz yıl ve bu yıl, yeni kazanan ve halihazırda bölümde okumakta olan yüzlerce Boğaziçilinin ve Boğaziçi'ne gelmeyi düşünen öğrencinin sorularını itinayla cevapladım ve yardımcı oldum. Ayrıca ürettiğim yararlı içeriklerle de onlara yol göstermeye çalıştım. Dilerseniz beni yardımcı olduğum arkadaşlarımızdan sorabilirsiniz...


Peki Bu Sayfanın Şahsımı Engellendiğini Biliyor Musunuz?

Şahsım, herhangi bir uyarı ve bilgilendirme olmaksızın engellenmiş durumda. Engellemenin nedenini sorduğumda; http://www.facebook.com/BogaziciUniv?filter=2 adresinde de görebileceği gibi dış sitelere hem de reklam amaçlı pek çok gönderi olmasına karşın 'Boğaziçi Üniversitesi resmi sayfaları dışında herhangi bir dış siteye link veren paylaşımları önceden aldığımız prensip kararı gereğince sayfamızda bulundurmuyoruz.' ve sayfadaki gönderilere yorum yapamamamın ve gönderileri beğenememin tek nedeninin sayfada engellenmiş olmam olmasına karşın 'Şahsınıza yönelik ise herhangi bir engellememiz 
mevcut değildir.' açıklamaları ile şahsımı oldukça üzmüş durumdalar.

Facebook kurallarına aykırı olarak yarışmalar yapan Boğaziçi Üniversitesi Facebook Sayfası, emeğimi hiçe sayarak etkinlik içeriğimi tamamen kopyalamış ve beni sayfasından engellemiş olabilir. Ama ben Boğaziçililer'e 7/24 yardımcı olmaya devam edecek, bildiklerimi yeni kuşaklara aktaracağım. Çünkü ben zamanında Remedial olup da üniversitesi tarafından dışlanan binlerce Boğaziçili'den biriyim, yani kolay kolay pes etmem.

Saygı ve Sevgilerimle...

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...