Beyaz Büyü Sensation, Türkiye'de...DİKKAT! 
BU "KAPI"NIN ARDINDAKİ EĞLENCE DÜZEYİ, 
BUNDAN SONRAKİ PARTİLERDEN ALACAĞINIZ HAZZA 
KALICI OLARAK ZARAR VEREBİLİR… 

2000 yılında Hollanda’da doğan ve 23 ülkede yılda sadece 1 kez düzenlenen ve "Dünyanın En İyi Etkinliği Ödülü"nü 4 yıl art arda kazanan Sensation, 13 Ekim 2012 Cumartesi günü ilk kez Türkiye’de!

Çok iddialı bir giriş oldu, ancak bu parti bu girişten çok daha fazlasını hak ediyor. Ki ‘bu parti’ deyip geçmek de onu hafife almış olma aptallığını yapmak demek. Sensation’ı öyle sıradan partilerle karıştırırsanız çok büyük bir hataya düşeceğinizi şimdiden belirteyim, hatta “Ya bir partide ne olabilir ki, müzik, alkol ve dans….” gibi bir düşünceniz varsa şimdiden okumayı bırakın, ya da hayır… Okuyun ve öğrenin…


Sensation ilk olarak 2000 yılında Amsterdam’da yapıldı ve ilk parti olmasına karşın 20.000 katılımcıya ulaştı. Her yıl, Sensation turu doğduğu yer Amsterdam’da farklı bir konseptle başlar ve dünyayı dolaşır.

Bugün bildiğimiz Sensation, esas olarak 2001 yılında doğdu. Sensation CEO’su Duncan Stutterheim, trafik kazasında yaşamını yitiren kardeşinin anısına, ziyaretçilerin bir cenazedeymişcesine beyaz giyinmelerini rica etti. O sene katılımcı sayısı ikiye katlandı ve gelen 40.000 kişinin %80’i beyazlar içindeydi. O günden sonra, beyaz giymek Sensation’ın bir numaralı kuralı haline geldi.

8 saat süren sıradışı Sensation gösterilerinde bugüne kadar; Tiësto, Sven Vath, Armin van Buuren, Carl Cox, David Guetta, Richie Hawtin, Axwell, Fedde le Grand, Steve Angelo, Sebastian Ingrosso, Swedish House Music ve Erick Morillo gibi DJ’ler, katılımcıları bu eşsiz dans ve müzik fenomeninde coşturdu.

Sensation, her yıl birbirlerinden tamamen farklı şovlar içeren; Space (Uzay), Garden of Eden (Cennet Bahçesi), Ocean of White (Beyaz Okyanusu), Wicked Wonderland (Şeytani Harikalar Diyarı), Celebrate Life (Yaşam Ayini), Innerspace (İçimizdeki Evren) ve Source of Light (Işık Kaynağı) konseptleriyle, bugüne kadar dünya çapında bir milyonu aşkın insanla buluştu.


Sensation, Türkiye’ye ‘Wicked Wonderland (Şeytani Harikalar Diyarı)’ konseptiyle geliyor. Adından da anlaşılacağı gibi ‘şeytani’ şeyler olacak bu elektronik dans müziği şovunda, bir gecelik de olsa ruhunuzu şeytana kiralamanızı tavsiye ederim.

Sensation’ı Türkiye’ye getiren organizasyon şirketinin web sitesine girdiğinizde sadece Sensation’ı görünce, benim gibi “Nereden çıktı bunlar, ne kadar güvenilirler?” tepkisi vermeniz olası. Ancak şirket 2011 yılında kurulmuş olsa da, arkasında yeni nesil hafif jet uçakları üreten Eclipse Aerospace’in kurucu ortağı Ekim Alptekin ile Fatih Mehmet İnal ve Can Okar var.

Sensation Türkiye’de, dünyaca ünlü yabancı DJ’ler 8 saatlik olağanüstü sahne gösterileri eşliğinde performans sergilerken akrobatlar, aktörler, son teknolojiyle yaratılan ışık, lazer ve havai fişek gösterileri, size inanılmaz bir gece yaşatacak. Dansçılar, 17.500 kişilik İstanbul Ataköy Atletizm Arena’nın dört bir yanındaki performansları, sahnedeki ateş selleri ve karnaval dalgaları ile kalabalığı coşturacak.


Wicked Wonderland

Discover A Magical Land
Behind A Mystical White Door
A Place That Challenges The Senses
And Where Fantasy Becomes Reality

Unlock Your Inhibitions
Release Your Hidden Self
Experience An Electrifying Night


Sensation’ın arkasında ise ID&T var, ve böylesi bir şirketin Türkiye’de eşi benzeri yok. Sensation; ID&T’nin Energy The Network, Thunderdome, Dirty Dutch, Welcome To The Future, Amazone Project ve Mysteryland adındaki diğer organizasyonlarından sadece biri. ID&T, kendini elektronik dans müziği sektörünün gösteri dinamiklerini değiştirmeye adamış çok farklı bir şirket.

Bu yazı hariç bir çok yerde Sensation’ı, Sensation White olarak görebilirsiniz. Ancak o gördüğünüz yerlerde küçük bir eski bilgi sorunu var. Sensation’ın ilk başta iki versiyonu vardı; Sensation White ve Sensation Black. Sensation White, Trance ve House müzik etkinliğiydi ve beyaz giymek zorunluydu. Sensation Black ise daha sert ve Hard Trance, Hardstyle ve Hardcore müzik yoğunluklu ve siyah giymenin zorunluğu olduğu bir etkinlikti. 2008 yılında, Sensation White’ın adı Sensation olarak, Sensation Black’in adı ise BLACK olarak değişti.

13 Ekim’de Türkiye’ye gelecek olan Sensation (eski adıyla Sensation White), bizlerin daha aşina olduğumuz David Guetta, Tiësto, Paul van Dyk, Fedde Le Grand, Swedish House Mafia ve Armin van Buuren gibi isimlerin elektronik müzik örneklerini içermekte ve beyaz giymek zorunlu. Artık bu şova ‘Sensation White’ deme hatasına düşmeyeceğinizi umuyorum ;)

Şimdiden söyleyeyim, Sensation’a beyazlar içinde gitmezseniz partiye alınmıyorsunuz ve biletiniz de iade edilmiyor, ki parti atmosferiyle yakalayacağınız muhteşem uyum sayesinde “İyi ki de böyle!” diyeceksiniz. Hatta bu konuda ilginç bir sektör de oluşturmuş durumda: Sensation White Kreasyonları Sektörü: Etkinliğin düzenlendiği ülkelerdeki giyim mağazaları, bu partiye özel bembeyaz kreasyonlar oluşturmaktalar.

Aslına bakarsanız, Sensation’da siz de şovun bir parçasısınız. Beyazlar içindeki halinizle, danslarınızla, coşkunuzla, ruhunuzu şeytana kiralama kapasitenizle sizler de şovun içindesiniz. O nedenle; Sensation “Wicked Wonderland” için şimdiden yaratıcı kreasyonlar oluşturmaya başlayın. Hatta giysilere servet yatırmayı bile göze alın, çünkü bu olağanüstü gecede sıradan olmak gibi bir lükse sahip değilsiniz.

Açıkçası bana küçük bir servete mal olacağı gerçeğiyle yüzleşmiş olsam da, Sensation’a katılmayı istiyorum; çünkü, Sensation eşine az rastlanır bir görsel müzik şov. Aksiyon filmlerine ve dans etmeye bayılıyorsanız, bu partiye aşık olacağınız kesin.

Etkinliğin biletlerinden en ekonomiği ‘Standart Bilet’ ve size maliyeti 205 TL. Böylesi bir şov için bence uygun bir fiyat. Sene boyunca altı yedi tane sıradan partiye gitmek yerine, bir kez de olsa böylesi bir şova gitmenin ruh ve akıl sağlığımız için çok daha yararlı olacağını düşünüyorum.

Gerçi böylesi bir organizasyon, Türkiye için biraz sıradışı. Çünkü ‘parti’nin bizde uyandırdığı hissiyat şu: hoplayıp zıplamaca, bol alkol, şıkımşık giyinmiş kadınlarla erkekler, çoğunlukla iki üç allı yeşilli ışıkla desteklenen ve gürültü tadında müzik yapan bir DJ’imsi. Bu mudur parti? Türkiye standartları için budur.

Bir de Sensation’a bakalım; elektronik dans müziği için bir araya gelmiş ve gerçekten dans eden, beyazlar içinde kadınlı erkekli ve %60’ı yabancılardan oluşan bir kitle (biletlerin %60’ı, yurt dışındaki Sensation hayranları için ayrıldı). Ve bu gecenin ‘unutulmaz’ olması için bir araya gelen, Dünya çapında başarıları kanıtlanmış, milyonları coşturan DJ’ler ve yüksek bütçeli filmlerdeki aksiyonları aratmayacak görsel şovlar.

Fark bu kadar belirginken, 205 TL’lik ‘Standart Bilet’ ücreti Türkiye standartlarında biraz uçuk dursa da bir fark yaratmak gerek ‘parti’ kavramımızda. Gerçekten nasıl eğlenilir görüp yaşamamız gerek…

Kısaca, 13 Ekim’de Sensation’da Buluşmak Gerek…

“Gizemli Beyaz ‘Kapı’nın Ardındaki, Büyülü Diyarları Keşfetmek” Gerek…

Detaylı Bilgi: www.sensation.com


Oğuz Kaan Çağatay Kılınç
okckilinc@gmail.com

Not: Bu Yazı ENSO Steps Yaz 2012'de Yayınlanmıştır. 

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...