Boğaziçi'nin Remedial Sorununa Çözüm Önerileri

İlk olarak "Proficiency Sınavı'ndaki Başarısızlığın Tek Suçlusu Ögrenci Mi?" başlıklı yazımda ele aldığım Remedial sorununa yönelik, Boğaziçi Üniversitesi'nde farklı gruplarda bir takım hareketlenmeler mevcut. Bir kısmı reklam kokan bu hareketler içerisinde, iyi niyetli olan ama çözüme yönelik umut vaat etmeyen gruplar da var.

Toplum Gönüllüleri Vakfı'ndaki gönüllülük hayatımda, vakfın da sloganı olan şu sözü benliğime iyice kazıdım: "Eleştirmek Değil, Değiştirmek İçin Gönüllüyüz!" Bu slogan, sadece eleştirmenin ne kadar yetersiz olduğunu, değiştirebilmek için neler yapabileceğimizi ya da neler yapılabileceğini sunmamız gerektiğini de bizlere öğretti.

Bu yazımda Remedial öğrencilerin genel isteklerine yönelik çözüm önerilerini sizlerle paylaşmak istiyorum, belki Boğaziçi Üniversitesi yöneticilerine de bir fikir vermiş olurum.

Yurt Sorunu

Remedial öğrencilerinin en büyük sorunlarından biri kalacak yer, yani yurt sorunu. Üniversitemiz, özellikle İstanbul dışından gelen öğrenciler için imkanları ölçüsünde yurt sağlamaya çalışıyor. Ancak özellikle son yıllarda YÖK'ün yaptığı kontejan yükseltmeleriyle, tüm taleplere cevap vermek imkansız hale gelmeye başladı.

Şahsen 2004 yılında bir Remedial öğrenciye dönüşüp de yurtlardan çıkarıldığımda (ki yurtlardan çıkarılan ilk Remedial dönemlerindenim sanıyorum), binbir aracı sokarak fiyatı uygun olan 'akşam namazında yurtta olmak' gibi koşulları olan bir özel yurda giriş yapmak zorunda kalmıştım. Bir çok arkadaşım da evlerine ailelerinin yanına dönmek zorunda kaldı.

Çözüm Önerim: Üniversitemizin Kilyos Sarıtepe Kampüsü'nde, 2.Kilyos Yurdu'nun da bir parçası olduğu oldukça büyük ama atıl halde duran bir bina var. Bu bina yurda dönüştürülüp Remedia öğrencielere açılabilir. Hatta sadece Remedial öğrencilerini değil, kat kat daha fazla öğrenciyi alabilecek kapasitede bir yapı. Bu yapının ufak bir tadilat ve yatırımla yurda dönüştürülmesi hiç de zor değil.

Ders Sorunu

Remedial öğrencilerinin bir diğer büyük sorunu ise, her sene bir bilinmezlik silsilesinin ardından açılan ama yetersiz kalan ya da hiç açılmayan ders sorunu. Üniversitedeki Hazırlık hocası kadrosu kapasitesi, normal hazırlık sınıfları baz alınarak oluşturuluyor büyük ihtimalle ve Remedial öğrencileri dikkate alınmıyor. Aslına bakarsanız, nicelik olarak bu kadronun normal Hazırlık öğrencilerine bile yetersiz olduğunu düşündüğümüzde, Remedial öğrencilerine ders açılmaması normal gibi.

Şimdiki Remedial öğrencileri açılmayan dersler yerine, Proficiency Sınavı'na yönelik kurslara gitmek durumunda kalıyorlar. Bu kursların fiyatları da azımsanacak miktarlarda değil, ucuz olanlarının da kaliteleri şüpheli.

Çözüm Önerim: Remedial öğrencilere açılacak dersler için, özel kurslardan çok daha hesaplı ama  halihazırdaki YADYOK hocalarını, ek mesai yapmaya teşvik edecek kadar bir ücret alınabilir. Derslerin de, illa sabah saatlerinde açılmasına gerek yok. Remedial öğrenciler, yurtlar için sunduğum çözüm önerimle yurtlarda kalabileceği için, akşam saatlerine ikinci öğretim tadında dersler bile konabilir. Böylece hem öğrencilerin cepleri kurslar tarafından sömürülmemiş olur, hem de öğrenciler üniversitenin hocalarından bizzat ders almış olur.

Kaybolan Bir Yıl

Kaybolan bir yıl demek, bazen kaybolan bir üniversite hayatına dönüşebiliyor. Çünkü üniversiteden bir yıl uzak kalarak hem üniversiteye soğuyorsunuz hem de dönem arkadaşlarınızdan kopuyorsunuz. Özellikle de dört beş yıl sonra, onların mezun oluşunu izlemek insanın içine çok fena oturuyor.

Çözüm Önerim: Proficiency Sınavı'nı geçmenin minimum notu C, 60'a karşılık geliyor. C ile geçen öğrencilere, İngilizcelerini geliştirmeleri için (bölümden bölüme farklılık gösterebilse de) bölümde 'Advanced English' adında bir ders daha veriliyor.

Bu uygulama, yeni notlama ile D(40) ve hatta E(20)'ye kadar çekilip D ve E alan öğrencilere bölüm derslerine ek olarak GPA'lerini de etkileyen 'Advanced English' tadında daha fazla ders sayılı ve kredisi daha yüksek olan dersler konabilir.

Bu uygulamanın, Proficiency Sınavı'na çalışmayı azaltabileceği düşünülebilir ilk bakıştı. Ama İngilizcesi yetersiz bir öğrencinin, İngilizce verilen bölüm derslerinde de zorlanacağı düşünüldüğünde ekstra motive edici dahi olabilir. Öğrenci Remedial olarak illa sene kaybedecekse, bölümde kaybeder.

Unutulan Bilgiler

Hazırlık sınıfının, yüksek derecelerle üniversiteye gelmiş öğrenciler için bir dezavantajı var ve bu dezavantajın Remedial öğrencileri üzerindeki etkisi çok daha yüksek: Üniversite sınavlarında hazırlık sürecinde öğrenilen bilgilerin unutulması.

MATH101, PHYS101 gibi dersler esasında, Boğaziçi Üniversitesi'ni kazanmak için öğrendiklerimizin birazcık daha gelişmişi. Hazırlık sınıfı olmasa, pek çok öğrenci bu temel dersleri kolaylıkla atlayıp geçebilir. Oysa ki, bu kitle dersleri tam bir belaya dönüşebiliyor, özellikle de Remedial olup da İngilizce'yi öğreneceğim derken eldeki bilgileri unutan öğrenciler için.

Çözüm Önerim: MATH101 ve PHYS101 gibi temel dersler, Hazırlık sınıfı sürecine yayılabilir. Böylece öğrenciler ellerinde var olan bilgilerle bu dersleri kolaylıkla geçebilir, hem de sürekli İngilizce görmekten mideleri bulanmaz. İngilizce bilmeyen öğrencilerin, bu temel dersleri nasıl anlayacağını düşünüyorsanız; bu dersleri bazen hocalar Türkçe de anlatabiliyor daha iyi anlaşılsın diye. Hem öğrenciler de derslerde ne kadar İngilizce'ye ihtiyaçları olduklarını deneyimleyebilirler bu şekilde.

Bu uygulamanın, üniversiteye ek yük getireceğini düşünebilirsiniz. Ancak zaten halihazırda, bu kitle derslerinden kalan öğrenciler bu yükü fazlasıyla bindiriyorlar üniversiteye. Hatta taze bilgilere sahip öğrenciler arasındaki kalma oranı da düşebilir.

Özetle...

Remedial öğrencilerinin sorunları üzerine yeterince konuşulup tartışıldı, artık çözümler üretilip uygulanmalı. Sorunları tartışmak için değil, çözümleri uygulatmak için bir araya gelmek gerek. Hem de sadece Remedial öğrencileri olarak değil, tüm Boğaziçililer olarak...

Remedial öğrencilerinin sorunlarına uygulanabilir çözümler geliştirmek ve bu çözümleri uygulatmak için bir araya geliyoruz. İstiyoruz ki, 'remedial' kelimesi gerçek manasına kavuşsun...

Remedial Öğrenciler Grubu
http://www.facebook.com/groups/bounremedial/

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...