Burası Kilyos, Buradan Çıkış Yok...

Meteoroloji günler öncesinden uyarılara başlamıştı; Çarşamba günü akşam saatlerinde şiddetini artıracak rüzgar ile birlikte, Perşembe günü sulu kara fırtına eşlik edecek ve Cuma günü ise kar yağışlı olarak geçecekti.


Boğaziçi Üniversitesi'nin Kilyos'taki Sarıtepe Kampüsü'nde hem eğitim gören hem de yaşayan Kilyos ahalisi ise, Cuma günü başlayacak kış tatili öncesinde uçak ve otobüs biletlerini hazır etmiş Perşembe gününden itibaren kampüsten ayrılmanın planlarını yapıyordu.

Ama çok önemli bir şeyi unuttular; Burası Kilyos, Buradan Çıkış Yok...Meteorolojinin tahminleriyle parallel ama İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Sarıyer Belediyesi'nin umarsızlıklarının ve yetersiz çalışmalarının felakete dönüştüreceği bir Perşembe günü başladı.

Kilyos Sarıtepe Kampüsü'nün İstanbul ile ulaşımının tek yolu olan 59RK Perşembe sabahı 7:30'da kampüsten sefere çıktı ve işler bu noktadan sonra karışmaya başladı.

59RK'nın 7:30 otobüsü 3 saat kadar sonra Bahçeköy'e, 6 saat kadar sonra Atatürk Oto Sanayii durağına ulaşabildi. Kilyos'tan Boğaziçi'ne otobüs gidemediği gibi, oradan da buraya otobüs gelemiyordu. 8:45 otobüsü hiç gelmedi. Boğaziçi Üniversitesi Güney Kapı'dan kalkan 10:00 otobüsü sırra kadem bastı. 11:15, 13:45, 16:15 ve sonrasındaki hiçbir otobüs Kilyos'a gelemedi.


Ve sonuç; akşam uçağına ya da otobüsüne bileti olan yüzlerce Boğaziçili, saatlerce kantinde bekledi otobüsün gelmesi umuduyla. Ama 59RK, Kilyos'un yakınından bile geçemedi. Bazı öğrenciler biletlerini erteletti ya da iptal etti, ama bir çoğunun biletleri yandı. Maddi zararın yanına, harap olan sinirlerle birlikte oluşan manevi zarar...

Peki Tüm Bu Olanların Suçlusu Kim?

Öncelikle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Sarıyer Belediyesi. Her iki belediyenin de meteorolojinin uyarılarını yeterince ciddiye almamaları, özellikle Sarıyer'in yağıştan daha fazla etkileneceği bilindiği halde o doğrultuda ekstra çalışma yapmamış olmamaları ve Kilyos-Sarıyer-Maslak hattını kaderine terk etmeleri.

Diğer suçlu ise, yine meteorolojinin uyarılarını dikkate almayıp "Ben usta şoförüm, bana bir şey olmaz!" diyen kendini bilmez araç sahipleri. Kar lastikleri ve/ya zincirlerini takmadıkları için, zaten belediyenin terk ettiği yollarda hem kendileri saplanıp kaldı hem de gerekliliklerini yerine getiren vatandaşları karda kışta mahsur bıraktılar.

Ve şahsen eminim ki, bugün ziyan olan öğrenciler için bir üçüncü suçlu daha var ki o da Kilyos'a (öğrencilerin deyimiyle dağın başına) kampüs kuran Boğaziçi Üniversitesi. Önemli olan kampüsü kurmak değil, o kampüsün ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve olası sorunlarına önceden hazırlıklı olmak. 10cm'lik bir kar yağdı, rüzgar biraz şiddetli esti diye bunca öğrenci Kilyos'ta mahsur kalacaksa, olası büyük bir depremde biz öğrencileri buradan kim çekip çıkaracak cidden merak ediyorum.


Kilyos Sarıtepe Kampüsü'nde Son Durum Ne?

Bugün 59RK otobüs seferleri gerçekleştirilemedi, işin kötüsü daha fazla yoğunluğun yaşanacağı aşikar olan Sarıtepe Kampüsü'nde yarın seferlerin gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği de tam bir muamma. Gece boyunca kar yağışının şiddetini artırarak sürdüreceği ve hava sıcaklığının daha da düşeceği göz önüne alındığında ise, öğrencilerin yarın da Kilyos'ta mahsur kalacağını söyleyebiliriz.

Ayrıca kampüse öğlen saatlerinden beri elektrik verilmiyor, elektrik ihtiyacı jeneratörlerle sağlanıyor. Elektrikler bir saat kadar önce gelmiş olsa da, halen elektrik gidip gelmeleri mevcut. Ayrıca öğrenciler felaket durumunun yarın da sürmesi ihtimaline karşı kantini deyim yerindeyse yağmalamış durumdalar. Yemekhanenin yarın hizmet verip veremeyeceği de belli değil.

Bu Fotoğrafı Süs Olsun Diye Koyduk, Kilyos Gerçeklerinin Bununla Alakası Yok... 
Özetle...

Kilyos Sarıtepe Kampüsü sakinleri bugün gergin bir bekleyiş yaşadılar ve terk edilmişliklerine lanet okudular. Aynı şeyleri yarın ya da sonraki günlerde de yaşayacakları kuvvetle muhtemel, çünkü önceki yıllarda da yaşandı bu olaylar. Türkiye'nin en başarılı öğrencilerinin, bugünkü mağduriyetinin küçük çaptaki örneklerini yılın her günü çektiği bu çile şu cümlelerle özetlenebilir:

Hiçbir Başarı Cezasız Kalmaz ve unutma ki, Burası Kilyos, Buradan Çıkış Yok...

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...