Eroinle Dans

Eroinle Dans Eroinle Dans by Canan Tan
My rating: 4 of 5 stars

Eroinle Dans, 24 Kasım İStanbul Tüyap Kitap Fuarı'12de sahip oldum. Uzun bir aradan sonra tekrar kitap okumak elbette çok güzeldi, hele ki söz konusu Canan Tan ise.

 İlk sayfasında karakterin Boğaziçi Üniversitesini kazanmış olması kitaba karşı sempatimi arttırdı. Ne de olsa anlattığı hislerini, betimlediği mekanları gözümde canladırıp aynı duyguları paylaşıyordum... Okulumu bir başka gözden yeniden geziyordum.

 Kitap birçok gerçekliği ele almıştı. Evinden ilk defa ayrılıp yurtta kalmanın sıkıntıları, yurt koşulları ve elbette ki 'arkadaş çevresi'... İnsan ne kadar 'ben kendimi biliyorum' dese de içindeki 'anne' içdürtüsüne yenik düştüğü zaman kesinlikle yapmam dediği şeyleri yapabiliyor. Ve işin acı tarafı durumun kötüye gittiğini fark etse de buna 'dur' diyememk oluyor... Tüm bunları öyle saf bir gerçeklikle aktarmış ki, birçok bölümde kendimi buldum... Kişilik çatışmasını her açıdan çok güzel aktarmış, iç hesaplaşmalar mantığını haklı çıkarsa da duygular yanlışa itiyordu kahramanımızı. Kaçımız üniversiteye ilk geldiğinde duyguları ve mantığı arasında kalıp duygularına yenik düşmedi ki?

 Öte yandan okulum ile ilgili bazı şeylerin o şekilde anlatılması açıkçası rahatsız etti. Geçmişte böyle bir şey olmuş mudur, ya da şimdi gerçekleşiyor mu bilmiyorum ama okuyucularda yanlış izlenim bıraktığına kesinlikle eminim. Geçen gün arkadaşlarımla kitap üzerine konuşurken onların da aynı şekilde çok rahatsız olduğunu gördüm... Yakışmamış bu Canan Tan...

 Sonuç olarak, eroinle ilgili sahneler ne derece gerçektir bilemem ama gayet de yaşanması mümkün şeylerdi. Kitabı eroin kullananları ve onların eroinle savaşını anlamak için olmasa bile, üniversiteye yeni başlanıldığındaki duygu, heyecan, mantık ve kişilik çalkantısını anlayabilmek için kesinlikle okumak gerekiyor.

View all my reviews

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...