İnternet Kariyerimin Sonu ve Geride Kalan 10 Yıl

2002 senesinde tanıştım internet ile... Bursa Fen Lisesi'nde okurken hafta sonları şehre iner Tayyare Kültür Merkezi'nin yakınlarındaki internet kafeye takılırdım, tam olarak bir kafeydi burası, internet ise sonradan eklenmişti. O vakitler pek çok arkadaşımın Half Life, Unreal Tournament ya da Diablo II oynamak için gittiği internet kafeler gibi değildi, az sayıda bilgisayarda insanlar sadece internete girerdi. İlk eposta hesabımı bu kafede almıştım Yahoo'dan, sadece 2MB idi.

2003'te Boğaziçi Üniversitesi'ni kazanıp gece 23:00'e kadar açık olan Bilgi İşlem Merkezi'ne ait bilgisayar laboratuvarlarıyla tanıştığımda işler değişti. Artık sadece internette dolaşan biri olmaktan çıktım. Mynet'in MySite adlı servisinde, internet sitesi yapmaya başladım. Başta hazır şablonları kullandım, sonra hazır şablonlar yetmeyince HTML öğrenip kendi tasarımlarımı yapmaya başladım.

O vakitler Boğaziçi Üniversitesi'nin 140.senesine ait kutlamalar vardı ve internet sitesi çok ama kötü durumdaydı. Öyle ki şimdi görsem üstüne kusabileceğim bir siteyi birçokları Boğaziçi Üniversitesi'nin sitesi sanıp da işler sarpa sarmaya başlayınca, girişine kocaman "Bu Site Boğaziçi Üniversitesi'nin Resmi Web Sitesi Değildir" yazmak zorunda kalmıştım.

O Dönemde Pek Çok Web Sitesi Açtım ve Kapattım...


Red On Black (net) Kendi alan adına sahip ilk kişisel sitem. Aslında önceden Mynet'in altında OKCK isimli hazır şablonlardan oluşturulmuş bir site daha vardı ama kendi alan adı yoktu. İnternet çalışmalarımı bu site üzerinden yürütüyor ve yazılarımı paylaşıyordum ki o zamanlar daha blog kavramı yoktu. Hatta işi daha da ilerletip ücretsiz hosting hizmeti vermeye bile başlamıştım sınırlı sayıda kişiye. Sitenin adı, o sıralar Mambo (Joomla!nın ilk hali) forumlarında kimliğimi gizler ve "mambo" kullanıcı adı ile dolaşırdım. Profil resmim de kırmızılı siyahlı şeytan bakışlı bir manga karakteriydi, işte sitenin ismi bu adamdan geliyordu.

ProCADOW (com) İnternet girişimleri ve projeleri üzerine yayına geçmiş bir yapının sitesiydi. Hosting Sponsoru ile birlikte melek yatırımcılara da sahipti. Bir geliştirme ekibi vardı, ancak zaman yetersizliğinden ötürü sona erdirildi.

Club Boğaziçi (com) Yukarıda bahsetmiştim Boğaziçililer için bir site yaptığımdan, işte bu da o sitenin çok çok daha ileri bir sürümüydü. Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili haberlere ve etkinliklere yer veriyor, ilanlar yayınlıyor ve hediyeler dağıtıyordum. Bir sosyal ağa sahipti, sitede blog tutabiliyordunuz ve online yemek siparişi bile verebiliyordunuz. Belli bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştı, ama Ankara'ya dönüşümle birlikte proje yayından kalktı.

MaxiMaxi (com) Radyo Boğaziçi'nde yaptığım program için yaptım. Önceleri adı NonStop Music'ti ama özel programa geçmemle adını programımın ismiyle özdeşeleştirip MaxiMaxi yaptım. Sadece müzik haberlerine yer verdiğimi sanıyordum ama WebArchive'de aratıp bir kurcaladım da, sadece müzik haberleri vermiyormuşum. Demek ki NonStop Music'ten MaxiMaxi'ye geçerken tek değişen isim değilmiş, içerik de genişlemiş.

Kırmızı Kalem (net) Bu site sosyal sorumluluğu olan bir siteydi ve "Bu Çığlığa Kulak Verin!..." sloganıyla şiddete uğrayan kadınlara destek verme amacı güdüyordu. Bu konuda sadece internet sitesi yapmakla kalmadım, farklı derneklerle görüşerek bir kaç çalışma da yapmıştım zamanında.

Studio Bosphorus (com) Tüm bu çalışmaları yaparken başka siteler de tasarlıyor ve satıyordum. Bu site de bu tasarım çalışmalarımın merkeziydi, sonrasında tüm çalışmalarımı OKCK.net'te topladım.

Ve Diğerleri... Adını hatırlamadığım irili ufaklı pek çok başka sitem daha oldu, hepsi olgunlaşma sürecime hizmet ettiler ve birbir görevlerini tamamlayıp kapandılar.

Joomla!, BUCampus ve JOY GRUP...

Tüm bu siteleri açıp kapatmakla uğraşırken bir süre de Joomla! Türkiye'de görev yaptım, ancak görevimi planlanan büyük birleşmenin iptalinden sonra bıraktım. Hatta o vakit Joomla!yı da bırakmıştım, ama 6 ay sonra BUCampus'ten gelen teklifle sahalara geri döndüm. BUCampus'te 3 yıl içinde Eşbaşkanlık ve Webmasterlık yaptıktan sonra geçen yıl Mart ayında görevleriminden ayrıldım. Oldukça olaylı bir ayrılık oldu, büyük bir yaprak dökümüydü.

Geçtiğimiz Temmuz ayında JOY GRUP'ta Sosyal Medya Uzmanı olarak göreve başladım. Hoş bir uyum yakalamamış olmamıza karşın, benim üniversiteme ağırlık vermek istememle birlikte müşterilere ulaşma konusunda yaşadığımız fikir ayrılıkları sonucu bu ayın başında JOY GRUP hayatım da sona ermiş bulundu.


Ve 10 Yıllık Süreç Sona Erer...


Artık vakti gelmişti de geçmişti bile. Bir süredir aklımdaydı bu sektörden çekilmek, internet sektörü kariyer hedeflerimden biri değildi. Beni tanıyan pek çok kişi bu sektördeki varlığımla tanıdı. Hocalarımdan arkadaşlarıma pek çok kişi, yoluma bu sektörde devam edeceğimi düşünüyordu. Ama artık doyuma eriştim, hatta biraz fazla bile kaldım bu alanda.

Sürekli değişen ve yakalanması neredeyse imkansız sektör dinamikleri, sektörün dev oyuncuları, yurt dışı yeniliklerinin yurt içine direk uygulanamaması, patronların bir önceki on yıldan kalma istekleri, sektörde yer edinmek için lise mezunu olmak zorunda bile olmamak ve yaratıcılığı üst düzeyde tutmaya çabalarken sürekliliğin sağlanmasıyla boğuşmak... Şu an sektörde bulunanlar için normal şeyler olsa da, artık benim dayanma sınırımı çoktan geçmişti...

Ayrıca artık bu sektöre olan eski heyecanımı kaybetmiş ve hobiden ötesini vakit kaybı olarak görmeye başlamıştım. Dediğim gibi, doyuma ulaşmıştım ve artık bırakmak gerekiyordu.

Ya Bundan Sonra?


İnternet ile ilgili tüm çalışmalarımı OKCK.net üzerinden, yani buradan devam ettirecek ve yatırımlarımı da yine buraya yapacağım. İnternetteki tüm varlığımı OKCK.net ve ona bağlı hesaplarımda, özetle kendimde toplayacağım. Şimdiden gereksiz hesapları kapatmaya başladım bile. Bununla birlikte, profesyonel anlamda ya da ücretli olarak inernet üzerine hiçbir çalışma yapmayacağım. 10 yıllık birikimimi, sektörün değerlendirilmesi ve çeşitli önerilerle takipçilerimle buluşturacağım.

İnternet dışında ise; hayatımın büyük bölümünü, uzun bir süredir eğitim görmekte olduğum Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmaya ayıracağım. Web alanına ayırdığım araştırma saatlerimi, İnşaat Mühendisliği alanına kaydıracak ve daha teknik konularda sizlerle buluşacağım.

Şimdiden günlerime ekstra saatler eklenmiş gibi hissediyorum, artık uzmanlaşmayı planladığım bölümüme ve de kendime ayıracak daha fazla zamanım var. Bu zamana yaşadığım her şey hayat tecrübesi haneme yazıldı, bundan sonra yaşayacaklarım için ise çok başarılı olacağımı bildiğim uzun bir yol var önümde.

Artık Yeni Ufuklara Kanat Açtım... Yeni Yolculuğumdan Hepinize Şimdiden Merhaba... ;)

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkürler...